Magyar szegregált, hogy integrálhasson

Miközben most kétmilliárd forintos pályázati támogatással ösztönzi a Magyar Bálint vezette oktatási tárca az iskolai szegregáció felszámolását, korábbi minisztersége idején éppen a szabad demokrata miniszter volt az, aki a felzárkóztató osztályok megteremtésével elrendelte a hátrányos helyzetű gyerekek elkülönítését.

2005. 07. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg ötféle normatívával, illetve kétmilliárd forintos keretösszegű pályázati támogatással próbálja ösztönözni az oktatási tárca a roma gyerekek általános tantervű osztályokba való beillesztését. Előző miniszteri ciklusa idején azonban éppen ellenkező céllal fizetett kiemelt támogatást az iskoláknak. A Horn-kormány tagjaként az 1997/32. számú november 5-i miniszteri rendeletében ugyanis arra utasította az iskolafenntartókat, hogy teremtsék meg a cigány felzárkóztató oktatást a településeken. Ennek értelmében a hátrányos helyzetű gyerekek részére külön kis létszámú osztályokat hoztak létre annak érdekében, hogy a diákok utolérjék az általános tantervű osztályokban tanuló társaikat.
Az oktatási miniszter szegregáló rendeletére a Népszabadság 2003. januári 6-i számában Varró Szilvia írása is utal. A napilap szerint Magyar Bálint korábbi minisztersége alatt született meg az a rendelet, amely érthetetlen módon a kisebbségi oktatás formái közé sorolta a cigány felzárkóztató oktatást. A kisebbségi biztos akkori jelentése szerint a cigány tanulók részére szervezett felzárkóztatás kudarcot vallott Magyarországon.
2002-es újbóli hivatalba lépése után azonban Magyar Bálint teljesen szembehelyezkedett korábbi oktatáspolitikájával.
*
Több milliárd forintot különített el a szegregáció felszámolására, és keményen fellépett azokkal szemben, akik szót emeltek a kizárólagos integráció ellen.
Két héttel ezelőtt például a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) levélben óvta az oktatási tárcát a hátrányos helyzetű, illetve kevéssé fejlett tanulók teljes integrációjától, mivel szerintük az egyéni fejlesztés módja nem feltétlenül a beolvasztás. Magyar előítéletesnek, megbélyegzőnek és kirekesztőnek nevezte a püspöki kar álláspontját.
Jelenleg 700 olyan osztály van Magyarországon, ahol teljesen elkülönítve tanulnak a hátrányos helyzetű gyerekek, és körülbelül 3000 olyan, ahol ők vannak többségben – jelentette ki Daróczi Gábor miniszteri biztos tegnap, csaknem nyolc évvel Magyar Bálint szegregációt segítő rendeletének életbe lépése után. Kijelentette: az Oktatási Minisztérium három pályázatot ír ki a hátrányos helyzetű tanulók integrált nevelésének segítésére, amihez mintegy kétmilliárd forint áll rendelkezésre. A cél egyrészt a teljesen szegregált osztályok megszüntetése – ami a miniszteri biztos szerint iskolabezárásokkal járhat –, másrészt pedig az oktatás színvonalának emelése az egyiskolás településeken. Daróczi szerint a programokat már a következő tanévben el kell indítani, de a nyertes pályázók a pénz első részét várhatóan csak jövő tavasszal kapják meg.
A pályázatokon kívül kiemelt normatív támogatással ösztönzi a tárca a szegregáció felszámolását: az integrációs normatíva évente diákonként hatvanezer, a képességkibontakoztató támogatás pedig húszezer forint. A magyar nyelvű kisebbségi oktatásért 22 500, a nem magyar nyelvű roma kisebbségi képzésért pedig 45 ezer forintot fizet a minisztérium egy tanuló után. Különösen nagy összeg jár az Utolsó padból program keretében az indokolatlanul enyhe fokban értelmi fogyatékosnak minősített gyermekek általános tantervű iskolába való visszaillesztéséért: erre a célra
324 800 forintot ad tanévenként a minisztérium.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.