Több fiatal pedagógussal is olyan határozott idejű szerződést kötnek az iskolák, amely a tanév végéig szól, így a nyári szünetre nem kell fizetést adni nekik – tudta meg lapunk az egyik fővárosi gimnázium tanárnőjétől. A megállapodást a tanév végéig kötik, majd szeptember elején az igazgató új szerződést írat alá a pedagógusokkal, így a nyári szünet idejére nem kell bért fizetni nekik. A tanárnő szerint a pályakezdőket szinte csak határozott idejű szerződéssel foglalkoztatják, és éveken keresztül esélyük sincs arra, hogy véglegesítsék őket, amellyel automatikusan járna nyárra is a fizetés. Ha egy pályakezdő több hónapos munkakeresés után mégis kap valamilyen ajánlatot, kénytelen aláírni a számára kedvezőtlen szerződést, hiszen többen pályáznak ugyanarra a helyre.
Azt is megtudtuk, hogy több intézményben csak olyan tanárokat alkalmaztak vizsgáztatóként az érettségin, akik számlaképesek voltak. A közalkalmazotti státusban dolgozó pedagógusok többségének nincs saját vállalkozása, ezért egy részük rokonaitól és ismerőseitől próbált számlát szerezni, hogy fel tudja venni a pénzét.
– A határozott idejű szerződéseket az iskola köti a pedagógussal, ebbe nincs beleszólásunk – mondta lapunknak Sipos János közoktatásért felelős helyettes államtitkár. Hozzátette: a tanároknak szerződéskötéskor jobban oda kellene figyelniük, a kedvezőtlen feltételeket tartalmazó megállapodást pedig nem szabadna aláírniuk. A számlás díjazással kapcsolatban azt mondta, hogy a pedagógusok megbízási és vállalkozói szerződést is köthettek a vizsgákat szervező Országos Közoktatási és Értékelési Vizsgaközponttal.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban