Egyedülálló, mondhatni feltűnő szudétanémet gesztusra került sor a napokban Csehországban. Johann Böhm, a bajor parlament volt elnöke, a Szudétanémet Honfitársi Szövetség szóvivője Terezinben fejet hajtott a náci megszállás áldozatainak emléke előtt. Elmondta: azért fontos ellátogatni az egykori koncentrációs táborokba, mert olyan szörnyű eseményeket idéznek, amelyekhez hasonlókat senki sem szeretne újból átélni. Böhm elment a nácik által teljesen lerombolt és a háború után újjáépített Lidicére is. A szudétanémet vezető csehországi látogatására néhány hónappal Edmund Stoiber bajor kormányfő Prága egyes lépéseit bíráló beszéde, illetve a prágai Benes-szobor felállítása után került sor. Stoiber beszédében arra is utalt, vizitelhetne Prágában, és ha ez megvalósulna, szeretné, ha a küldöttségnek szudétanémet tagja is lenne.
Amint a Mladá Fronta Dnes arról tegnapi számában beszámolt, Böhm egyértelműen támogatta Jirí Paroubek cseh kormányfőnek az antifasiszta szudétanémetek kárpótlására vonatkozó gesztus értékű szándékát. Ugyanakkor kiállt a szudétanémetek „otthonukhoz és vagyonukhoz való joga” mellett. Az általánosító ítéletekről kijelentette: „Azt mondani, te szudétanémet, tehát rossz ember vagy, s te pedig cseh, tehát jó ember vagy”, helytelen és eltúlzott általánosítás.
Az idézett prágai lap szemleírója, Viliam Buchert a látogatás kapcsán rámutatott: ha Stoiber a németek háború utáni elűzését a kollektív bűnösség elve alapján végrehajtott etnikai tisztogatásnak nevezte, akkor a cseheknek el kellene ismerni, hogy a kollektív bűnösség és a kitelepítések során történt kilengések valóban elfogadhatatlanok. Ugyanakkor az sem helyes, hogy Benes cselekedeteit és magatartását olyan rózsaszínűnek lássuk, amint azt az egész cseh politikai színtér vezető szereplői Václav Klaustól a kommunistákig ecsetelik. Hozzáfűzi: Böhm lidicei és terezini látogatása jelképes, de jóindulatú gesztus, ám félő, hogy a cseh nyilvánosság képtelen lesz e gesztus kedvező fogadtatására.
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
