Idén 116 250 diák jelentkezett érettségi vizsgákra. Hetvenezren csak középszinten, 16 700-an pedig csak emelt szinten maturáltak. Az írásbelin és a szóbelin a hagyománytól eltérően idén a diákok nem kaptak külön osztályzatot, csak pontszámot. Ezeket a matura végén összeadták, majd százalékban fejezték ki az eredményt, amihez hozzárendelték a megfelelő osztályzatot.
Már az írásbeli érettségik első napján, május 9-én több bejelentés érkezett arról, hogy a gyerekek egy része idő előtt jutott a középszintű magyartételek birtokába. Este az MTV Híradója bemutatta azt az aznap hajnalban készült anyagot, amely a reggel nyolckor kezdődő magyar vizsga tételeit tartalmazta. Eközben kiderült, hogy már a másnapi matematika-feladatsor is elérhető a világhálón. Még aznap egy telefonáló négy feladatot diktált be lapunknak a másnapi dolgozatból. Ezeket azonnal továbbítottuk az Oktatási Minisztériumnak, ahogy az MTV is átnyújtotta a birtokába jutott tételsort. Magyar Bálint azonban annak ellenére sem fújta le a matematikavizsgát, hogy már az azt megelőző nap legalább két forrásból értesült a tételek kiszivárgásáról.
Másnap egyre több weboldalon bukkantak fel a többi tantárgy tételei is. Bejelentette, a hátralévő tárgyakból új tételeket nyomtatnak, s azokat csak a vizsga napjának reggelén adják át az iskolaigazgatóknak. Egy nappal később a miniszter érvénytelenítette a matematikaérettségit. Az ebből a tárgyból felvételiző mintegy 30 ezer diákot a vizsga újraírására kötelezte, a többiek pedig választhattak, hogy megismétlik a vizsgát, vagy az év végi jegyük kerül az érettségi bizonyítványba. A rektorok arra biztatták a diákokat, hogy mindenképpen írják újra a vizsgát, mert ha később felvételizni akarnak, év végi jegyüket nem fogadják el matúraként. Május 29-én a diákok fele, negyvenháromezer tanuló érettségizett újra matematikából.
Magyar Bálint elismerte, a kiszivárgott középszintű tételeket nem látták el ugyanolyan biztonsági csomagolással, mint az emelt szintűeket, mert nem volt rá anyagi keret. Közlése szerint 50 millió forintba került volna a speciális csomagolás, ezzel szemben a botrány 250 millió forint többletköltséget rótt az államra.
Két nappal később újabb hiba borzolta a kedélyeket: a német emelt szintű matúrán nem a vizsgán használt hangkazettához kapcsolódtak a tételsor kérdései. A hibát a diákok vették észre. Az Országos Közoktatási és Értékelési Vizsgaközpont (OKÉV) vizsga közben juttatta el a helyes kérdéssort az iskolába, amit a tanárok sokszorosítottak. Öt nappal ezután az informatikavizsga során többször leállt a szoftver.
A Nemzeti Nyomozó Iroda szolgálatititok-sértés miatt indított nyomozást az ügyben. Négy nappal a magyarvizsga után három fiatalt gyanúsítottak meg a tételek nyilvánosságra hozatalával, kettőt közülük őrizetbe is vettek. A Legfőbb Ügyészség azonban kimondta, hogy nem megfelelően titkosították a tételeket, ezért a szolgálatititok-sértés miatt indított nyomozást meg kell szüntetni, ahogy a gyanúsítottak ellen indult eljárást is. A rendőrség azóta vesztegetés miatt nyomoz az ügyben.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban