Best of Kóka

2005. 08. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lassan-lassan összeáll a Best of Kóka. Orvosi diplomával rendelkező gazdasági miniszterünk színrelépése óta hetet-havat összehord a nemzetgazdaság alakulásáról. Ha marad a tempó, úgy bizony karácsonyra össze is jön egy 74 perces CD. A kollekció amúgy nem túl eredeti: minél nagyobb blöff, annál nagyobb visszhang.
Amennyiben elfelejtettük volna, öszszesen 26 millió forintot költött a Magyarország: kirobbanó siker címmel indított kampányára a Miniszterelnöki Hivatal, amelynek szellemi munícióját a gazdasági tárca szolgáltatta. Az adófizetők pénzéből futó projekt célja a magyar gazdaság valóságos helyzetének ismertetése volt. Csak az utóbbival volt a gond. Tudniillik az egész oldalas reklámokból az derült ki, hogy a magyar gazdaság szédületes fejlődését irigyli egész Nyugat-Európa. Mi több, a magyar jólétre vágyakoznak a németek, a franciák és az olaszok. Pedig az állami pénzen finanszírozott – egyébként meglehetősen korai – választási kampány minimális tárgyszerűségre is törekedhetett volna. A kirobbanóan sikeres gazdaság ellenére ugyanis ötéves csúcsán a munkanélküliség (több mint hatvanezren váltak állástalanná az elmúlt években), pénzügyi egyensúlytalanság uralja az országot (magas a folyó fizetési mérleg hiánya, duzzad az államadósság, a költségvetési deficit miatt eljárás indult hazánk ellen), továbbá csökkentek a reálkeresetek. És ilyen apróságokról sem feledkezzünk meg: a büdzséből kiszervezik a kényes tételeket, egyik évről a másikra áttolják a közszféra jutalmát, a vállalkozók pedig hónapokig nem kapják meg a nekik törvényesen visszajáró áfát. Eközben az összes nemzetközi szervezet (például az OECD és IMF) elmarasztalja hazánkat, a nagy hitelminősítők pedig lerontják a magyar forintadósságot. A kimutatások alapján a velünk egy időben az unióhoz csatlakozott országok között – a gazdasági növekedés tekintetében – az utolsók vagyunk.
De ugorjunk. Magasabb növekedési ráta és alacsonyabb szintű munkanélküliség mellett tíz-tizenkét éven belül Magyarország ott tarthat, ahol Ausztria – így blöffölt a Nap-kelte Kereszttüzében Kóka János. Bizony, a sógorék gazdasága számunkra könnyen megfogható szimbólum: rend és fegyelem mindenütt, muskátlik a falusi istállók takaros ablakában, a legszegényebb tartomány is vetekszik Budapest frekventált helyeivel, pár százalékos a munkanélküliség, a havi átlagkereset 400-500 ezer forint. Ráadásul még most is a Lajtán túlra hordjuk a pénzt. Ott ugyanis az akció valóban akció. Summa summarum, a világ hetedik legsikeresebb gazdaságaként nyilvántartott Ausztriát a mostani gazdasági bővülés mellett nem 10, 12 vagy 15 éven belül érjük utol. Egyes számítások alapján 55 esztendő kell ehhez a produkcióhoz. S ha minden jól alakul, akkor is csak az EU-átlag szintjén leszünk majd, ami azért még nem Ausztria.
Mi „tíz év alatt eljutottunk a piacgazdaságnak arra a szervezettségi fokára, amelyre az öreg Európa száz év alatt”. Ez az idézet Kóka János Politika 2.0 című írásából származik, amelyről nem tudni, hogy valójában mi is a funkciója: a kormány gazdasági programjának is tekinthető irat, vagy csak „alapvető” közgazdaságtani mű?
Csoda-e, ha a fentihez hasonló kókai elszólások és az állami pénzen finanszírozott bornírt reklámok miatt a legnagyobb ellenzéki párt komolytalannak tartja a gazdasági minisztert, és nem állapodik meg vele semmitmondóan üres nyilatkozatokban? Mellesleg a Fidesznek csak annyit tudunk tanácsolni, ilyen helyzetben is legyen konstruktív.
Például szólítsa fel a kormányt, hogy állítsa le gazdasági miniszterét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.