Egy nap fel, egy nap le – ezekkel a szavakkal lehet jellemezni az elmúlt napok eseményeit és a tegnapi kereskedést is, hiszen a BUX 153,73 pontos csökkenéssel zárta a napot. A szerdai 21 000 pont fölé emelkedés és a befektetők ideges hangulata azt okozta, hogy nagyon gyorsan realizálták az invesztorok a hasznukat. A magyar index tegnap reggel 21 107 pontig emelkedett, majd hirtelen beesést követve jelentős gyengülést szenvedett el. A tartós, egész napos zuhanást követve a BUX 20 874,62 ponton landolt. A 14,5 milliárd forintos forgalom és a jobbára gyengülő részvényárak azt jelezték, hogy azoknak az elemzőknek van igazuk, akik a befektetők bizonytalanságával magyarázzák a pesti piac ingatag mivoltát.
A legtöbb spekuláns nem mer ilyen időkben a parkett közelébe merészkedni, hiszen a BUX hullámzása mellett a határidős kontraktusok azt jelzik, hogy a merészek a gyengülés mellett teszik le a voksukat. Nem történt ez másképpen tegnap sem, amikor a vezető részvények sorából egyedül az Molnak sikerült javulással zárnia. Az olajipari papírokat két tényező drágította, a nemzetközi piacokon jelentkező olajár-növekedés és a Lehman Brothers felértékelése. A neves befektetési tanácsadó szerint az OMV eredményei nem a vártakat mutatta, ezért, ha választani kell, akkor a térség olajipari cégei közül inkább a Molt javasolja vételre, mintsem a magyar társaság legnagyobb riválisát, az osztrák OMV-t. A Mol mellett a Lehman Brothers a Statoilt és a Repsolt ajánlja túlsúlyozásra – írta a portfolio.hu.
A gyengélkedő vezető részvények sorából kiemelendő az 1002 forintig ugró, majd 7 forintos csökkenéssel, 983 forinton záró Magyar Telekom. A távközlési részvények árfolyama jól mutatta a befektetők ideges, határozatlan magatartását. Ugyan az MTelekom néhány napja fokozatos dráguláson esett át, de a szerdai 1000 forintos határvonal megközelítése programozott eladásokat gerjesztett. Hasonlóan lefelé mozgott és a nap egyik meghatározó vesztéségét könyvelte el az OTP. A banki részvények közel 5 milliárd forintos forgalom mellett 1,5 százalékkal, a Richter 0,81, az Egis 0,77 százalékkal gyengült. A kisforgalmú részvények közül az FHB és a Graphisoft ára drágult a legjobban, a jelzálogbank részvényei 2,22 százalékkal, a szoftvergyártó 2,35 százalékkal javult.
A bankközi devizapiacot a lengyel parlamenti választások előtti hangulat és a török uniós csatlakozási tárgyalások közeledte határozta meg. A forint az euróval szemben napközben gyengült, majd délutánra visszaerősödött. A BÉT-en történt eseményekhez hasonló lassulást jeleztek a nagy nemzetközi tőkepiacok is, a tokiói, a londoni és a frankfurti tőzsdén gyengülést mutattak az indexek. Ellentétben viszont a tengerentúlon nem túl határozott javulás volt tapasztalható.
Lengyel nyugalom. A legfrissebb közvélemény-kutatások megnyugtatták a befektetők kedélyeit, és a jelek szerint a szeptemberi lengyelországi általános választásokkal kapcsolatos kockázatok túlnyomó hányadát már diszkontálta a piac. A legtöbb befektető már túl van a lengyel papírok arányának csökkentésén portfóliójában, így a zlotyárfolyam esetleges ingadozása esetén sem kell szeptember 25-ig jelentősebb tőkekivonásra számítani.
„A Lengyelországban kitartó befektetők hosszú távra kötelezték el magukat, és nem tudnak jelenleg olyan választási eredményt elképzelni, amely befektetéseik kivonására késztethetné őket” – jelentette ki az egyik nagy londoni befektetési bank lengyelországi igazgatója.
Az IMF előrejelzései szerint a piacok „goodwill-lökést” adhatnak a koalíciónak, amennyiben a választások után nem késlekednek bejelenteni a reformokat. Helyi elemzők szerint azonban az első törvények elfogadása hónapokat is igénybe vehet.
Koncz Zsófia: Ne keverjük a családpolitikát és a demográfiát