Eddig egyénileg kötöttek az orvosok szerződést az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP), hogy a társadalombiztosító által támogatott szolgáltatásokat – például gyógyszert vagy gyógyászati segédeszközt – rendelhessenek a betegeiknek. (Ezt nevezik utalványozási jognak.) Ez a rendszer hamarosan megváltozik egy kormányrendelet-módosítás miatt. A jövőben a szolgáltató, azaz a szakrendelő vagy a kórház adja orvosainak az utalványozási jogot. Ez egyben azt is jelenti, hogy az intézmény vezetősége dönt arról, melyik orvos milyen betegségfajtára írhat majd fel gyógyszert vagy segédeszközt. Így elvileg előfordulhat, hogy egy pszichiáter vagy egy onkológus nem rendelhet depresszió- vagy daganatkezelésre szolgáló készítményt tb-támogatással.
Molnár Attila, az OEP főosztályvezető-helyettese szerint ilyen eset nem fordulhat elő. – Miért korlátoznák feleslegesen, például személyes nézeteltérés miatt egy-egy orvos gyógyszerrendelési lehetőségét, ha az hátráltatja a betegellátást? – tette fel a kérdést. Hangsúlyozta: a változtatás az orvosok érdekeit szolgálja, hiszen ezután nem nekik kell majd bíbelődni az utalványozási jog intézésével. Ha az orvos egy másik intézménybe vagy akár csak egy másik osztályra kerül, azt jelezni kell az OEP-nek. Ha ezt nem jelentik, vagy az illető úgy utalványoz, hogy arra nem volt joga, akkor az OEP a tb-támogatást az intézményre terheli.
– A Magyar Orvosi Kamara nem ért egyet a módosítással, a tervezet átdolgozását javasolta, de ezt az OEP nem vette figyelembe – mondta Éger István, a szervezet elnöke. Szerinte jó volt az eddigi szabályozás. Ezt cserélik most le egy zavaros rendszerre. Úgy fogalmazott: az OEP a szigorítás kellemetlen feladatát át akarja hárítani az intézményekre. Kifogásolja a változtatást a Magyar Kórházszövetség is. Golub Iván elnök hangsúlyozta: a receptírás az orvos személyi joga, ezzel a döntéssel minden felelősséget az intézményre hárítanak.
Az egész internet a rettegő Magyar Péter "sajtótájékoztatóján" nevet - itt vannak a legjobb mémek!