Egyensúlytalanság jellemzi a büdzsét

2005. 08. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány éve kettősség jelent meg a gazdaságban, amely az államháztartásra irányította a figyelmet. A privatizált magángazdaság viszonylag jól működik, gyorsan fejlődik, ugyanakkor az állami szektor az utóbbi időben ennek visszahúzójává vált – áll Járai Zsigmondnak, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének elemzésében, amely a Világgazdaság tegnapi számában jelent meg. A jegybank elnöke ebben, a fiskális politikával kapcsolatos témakörben kifejti: az államháztartás túlzott terjedelme, hiánya és szerkezete lett a gazdasági növekedés egyik gátja. Az egyensúlytalanság fizetésimérleg-problémákat, magas kamatszintet, bizonytalanságot okoz. Járai Zsigmond szerint kiegyensúlyozott államháztartásra van szükség, továbbá nulla államadósságra. A jegybankelnök úgy tartja, hogy kemény költségvetési szabályok is szükségesek. Ugyanakkor az államháztartás adó- és járulékbevételei nem haladhatják meg a GDP 30 százalékát. Igen fontos, hogy egyszerű legyen az adórendszer, alacsony kulcsokkal, a legszélesebb bázisra építve. Járai Zsigmond szerint az államháztartás legfeljebb a gazdasági visszaesés idején lehet deficites, a hiányt azonban a növekedés éveiben azonnal pótolni kell.
Az államadósság GDP-hez viszonyított arányának folyamatosan csökkennie kell, amíg el nem éri a nullát, s a költségvetés elfogadása előtt az Állami Számvevőszék és egy független bizottság felülvizsgálja, hogy a bevételeket nem lehet felül-, a kiadásokat pedig alultervezni. Amennyiben a hiánycél nem teljesül, a pénzügyminiszternek le kell mondania. Az MNB első számú vezetőjének véleménye alapján minimálisra kell „faragni” az állami bürokráciát, ezzel együtt pedig csökkenteni kell az állami feladatokat. Olyan gazdaságpolitikára van szükség, amely munkára és vállalkozásra ösztönöz – áll a tanulmányban, amely a monetáris politika területén is szigort, következetességet szorgalmaz. A tézisek között szerepel az euró mielőbbi bevezetése, az árstabilitás elérése és a világos, transzparens árfolyamrendszer.
A jegybankelnök úgy fogalmaz: „Úgy látom, ma már a közgazdászok és a politikusok nagy része is egyetért azzal, hogy jelentős reformok kellenek. ”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.