Elhúzódik a horvátok vizsgálata

Akár hónapokig is eltarthat, mire sikerül kideríteni, hogy mi okozta a két magyar kisrepülőgép horvátországi tragédiáját múlt pénteken. A balesetben, amelynek idején viharos szél fújt, négyen vesztették életüket.

2005. 08. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horvátországból Budapestre utazik jövő héten Dinko Vodanic, a múlt pénteki magyar repülőgép-tragédiát vizsgáló bizottság vezetője. A horvát közlekedési minisztérium osztályvezetője a magyar légügyi hatóságoktól átveszi a szükséges iratokat – közölte lapunkkal Ritecz Miklós, a horvátországi magyar nagykövetség ideiglenes ügyvezetője.
Miként megírtuk: a kaposújlaki reptérről múlt pénteken nyolc kisrepülőgéppel húszan indultak Horvátországba, Brac szigetére. A Plitvicei-tavak környékén, Split előtt jártak, amikor viharfelhők jelentek meg, és a látásviszonyok rohamosan romlani kezdtek. Az egyik gép Drnis mellett kényszerleszállást végzett, öt másik pedig Zárába (Zadar) minden gond nélkül megérkezett. Két kisrepülő azonban szerencsétlenül járt, az egyik egy mobiltelefon-társaság átjátszótornyának, a másik hegynek ütközött. A szerencsétlenség idején a környéken vihar tombolt, állítólag akkora, hogy a nagy gépeket spliti légikikötő nem fogadta.
Az egyik szerencsésen landoló kisgépen a világ körüli vitorlásútjáról ismert Fa Nándor és felesége utazott. Fa Nándor az MTI-nek elmondta: sorban érkeztek Zárába repülőgépek, könnyed volt a hangulat, el sem tudták képzelni, hogy bárkit tragédia érhet. Hozzátette: útjuk körülményeiről a horvát hatóságok kérésére nem nyilatkozhat.
Ritecz Miklós közölte: a vizsgálóbizottság vezetőjével folyamatos kapcsolatban vannak. Dinko Vodanic tegnapi tájékoztatása szerint elemzik a pilóták egymás közötti és a légiirányítással folytatott beszélgetésekről készült magnófelvételeket, és a magyar pilóták és a horvát légiirányítástól kapott információk alapján rekonstruálni fogják a történteket. A roncsok elszállítása elhúzódik, mert azok egy nemzeti park területén vannak, és előbb engedélyt kell kapniuk ahhoz, hogy a védett területre fölvonuljanak. Ezután a motorok vizsgálata következik, hogy tisztázzák: lehetett-e műszaki hiba a szerencsétlenség oka. A vizsgálatot vezető horvát szakember szerint az alapos, mindenre kiterjedő eredményre akár több hónapig is várni kell.
Ritecz Miklós hozzáfűzte: a négy szerencsétlenül járt magyar holttestét Zágrábba szállították. A nőt tíz méterre a roncsoktól találták meg, de társa és a másik gépben ülő két férfi összeégett, ezért azonosításukhoz DNS-vizsgálatra van szükség. A konzulátus azóta fölvette a kapcsolatot az áldozatok hozzátartozóival, tájékoztatta őket teendőikről és segítségét ajánlotta fel.
Dinko Vodanic elmondása szerint a hat közül csak az egyik épségben maradt kisgép rendelkezett a szükséges dokumentumokkal. A többiek csak azután szállhatnak föl, ha a pilóták bemutatták a dokumentumokat. Azóta többen hazajöttek, és visszatértek az iratokkal Horvátországba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.