Hirtelen jött gyengülési hullám lepte meg a pesti tőzsdét tegnap, bár elemzők már a hét vége előtt jelezték, hogy a gyorsjelentési szezon végével elmúlhat a hossz, de arra nem sokan számítottak, hogy az már tegnap be is következik. A szakemberek hétfőn még javában optimista nyilatkozatokat tettek közzé, és a vezető részvényektől javulást, a BUX-tól újabb növekedést vártak. Csütörtökre elmúlt a derű, illetve „átalakult”, az elemzők már a 19 ezer pont közeli korrekcióról beszéltek, és azt jósolták: néhány nagyobb forgalmú papír árában a hirtelen növekedések milyen kockázatokat okoztak.
Tegnap a BUX előző szintje alatt nyitott 116 ponttal, és rövid egy óra leforgása alatt további 460 pontot zuhant. A délelőtt keserves lassúsággal telt el, a befektetők csak eladtak, szinte már nem volt olyan részvény, amelynek árfolyama ne változott volna pirosra. A délután első része egy viccesnek nevezhető korrekciós próbálkozással, majd újabb bezuhanással telt el, a kereskedés vége előtt az index „megugrott”, azaz 20 179,14 pontra javult, ami még így is 4070,7 pontos csökkenésnek felelt meg. A 21,6 milliárd forintos forgalom és a jobbára gyengülő vezető részvények azt mutatták, hogy a piac valóban a gyengülési trendet vette fel. Az olajipari papírokban olyan erős eladási nyomás jelentkezett, amit régen nem tapasztaltak a befektetők, a Mol kurzusa napközben 5 százalékot is zuhant, de végül 4,7 százalékkal csökkenve, 19 925 forinton zárt. A Citigroup már csütörtökön leminősítette a Mol részvényeit, amit a befektetési társaság akkor azzal indokolt, hogy a 21 ezres árfolyam túl magas. A napi.hu-n megjelent elemzés szerint a Mol kockázatai között szerepel, hogy a kevés társaságot érintő pozitív hír ellenére a 2005. első negyedéves jelentésének közzététele óta 35 százalékkal emelkedett a részvényárfolyam, ami jelenleg fundamentálisan nem nagyon indokolt. Az MTelekom 18 forinttal, az OTP 50 forinttal lett olcsóbb, a Citigroup által 35 ezer forintra felminősített Richter 385 forintot gyengült.
A kiskapitalizációjú részvények közül az Antenna Hungária, a BorsodChem, a Rába, a Linamar és a Nabi ára javult a legjobban. Az 5105 forintig dráguló, majd 5070 forinton záró Antenna Hungária (AH) részvényeit a gyorsjelentésben szereplő határozott eredmények segítették. Bár az első negyedéves adatokat nem sikerült sem megismételni, sem felülmúlni, de az AH második negyedéve megnyugtató adatokat mutatott. A műsorszóró 1,375 milliárd forint mérleg szerinti eredményt ért el az első fél évben, ami 8 százalékkal kisebb az egy évvel korábbi, 1,489 milliárd forintnál. A társaság első félévi üzemi eredménye az idei első fél évben 63 százalékkal javult, s elérte a 1,674 milliárd forintot. Az AH közölte, hogy szeptember 16-án rendkívüli közgyűlést tart, ahol visszahívják, illetve megválasztják az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagokat. Tóth András, az AH megbízott kommunikációs igazgatója az MTI–Eco-nak elmondta, a testületek tagságának módosítása azzal a feltétellel történik, hogy az csak a zárás napjától lép életbe, mikor már megtörtént a részvénycsomag átruházása.
A bankközi devizapiacot is az eladások tarkították, a forint árfolyama az euróval szemben gyengült, délután az eurót 243,80–244,00 forint között jegyezték, ami 0,50 forintos forint csökkenésnek felelt meg. Európában, Ázsiában és a tengerentúlon is lassulások következtek be, a Nikkei minimálisan, 0,01 százalékkal csökkent, Frankfurtban és Londonban viszont jelentősebb áresések következtek be.
Március 4-i hatállyal nevezték ki Varga Mihályt