Jó üzlet a madarak csempészete

Csaknem félezer, Romániában lőtt – hazánkban védett – fürjet találtak a nagylaki vámosok két olasz vadászcsoport autójában hétfőn este és tegnap hajnalban. Jó üzlet az ínyencfalatnak számító énekesmadarak csempészete: Olaszországban száz eurót is elkérnek egy-egy tál belőlük készített ételért.

2005. 08. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszonkétmillió forint az eszmei értéke annak a Romániában lelőtt 437 fürjnek, amit hétfőn este és tegnap hajnalban a nagylaki vámosok találtak meg a hazafelé tartó olasz vadászok autóiban. Az egyik társaság járművében 269, a másikéban 168 fürj tetemét szállították volna Olaszországba. A makói rendőrkapitányság az öt olasz állampolgár ellen természetkárosítás gyanújával folytat eljárást.
Lovászi Péter, az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség természet- és tájvédelmi felügyelője lapunknak elmondta: sokkoló volt a hűtőtáskákba csomagolt, megkopasztott és kibelezett madarak látványa, csak a lábuk formájáról, méretéről lehetett megállapítani, hogy fürjekről van szó. Ezeket a madarakat Romániában és Olaszországban szabad vadászni, nálunk azonban védettek, sőt a berni és a bonni nemzetközi szerződés hatálya alá tartoznak. Ezért a hazánkon való átszállításukhoz is természetvédelmi engedély kell. Hasonló esetekben a bíróság általában gyorsított eljárásban dönt, a természetvédelmi hatóság pedig összesen körülbelül 11 millió forintos bírsággal sújthatja a vétkeseket. Szintén olasz vadász bukott le pénteken este Nagylaknál, ő 121 fürjet és récéket akart az országba hozni.
Egy-egy madárszállítmány árából a vadászok hónapokig megélhetnek – közölte lapunkkal Steiner Attila, a WWF Magyarország nemzetközi természetvédő szervezet fajvédelmi programvezetője. Ez nem csoda, hiszen az olaszországi vendéglőkben száz eurót (25 ezer forintot) kérnek egy tál fürjből készült ételért. Egy adaghoz akár kéttucatnyi kis madarat is elpusztítanak. A szervezők, a résztvevők és a kereskedők gyakran igen jól szervezett hálózatok tagjai, de utazási irodák is szakosodtak ilyen vadászatok szervezésére. Olaszországban általában a szállítókat leplezik le, mert például a mezei pacsirta, a rigó és a fürj lelövését nem tiltja a törvény, de kereskedni velük ott sem szabad. A hazánkban lebukott vadászok rendre azzal védekeznek a rendőrségen: nem tudták, hogy itt más a szabály. A szervezet éppen ezért egységes nemzetközi szabályozás kidolgozását sürgeti – tette hozzá Steiner Attila.
Romániában, Szerbiában és Ukrajnában az utóbbi években erőteljesen megcsappant a fürjek száma. Magyarországon jelenleg körülbelül százezer pár él, és számuk viszonylag stabil.



Hallgat a külképviselet. A budapesti olasz nagykövetség kérdésünkre nem kommentálta a történteket, mondván: magánszemélyekről van szó, és a vizsgálat még tart, de az eljárást figyelemmel kísérik. Az utóbbi években a külképviselet számtalanszor felhívta az olasz vadászok figyelmét arra, hogy Magyarországon tilos a védett madarakat lelőni, és azokat csak engedéllyel szabad áthozni a határon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.