Kevesek alkalmasak a motoros mentésre

Szigorú előírásoknak kell megfelelniük azoknak a mentőorvosoknak, akik a Balatonnál nemrég szolgálatba állított mentőmotoron szeretnének dolgozni. Az egyik sofőr éppen a Magyar Orvosi Kamara elnöke, Éger István lesz, s az Országos Mentőszolgálat főigazgatója, Takács Zoltán is fontolgatja, hogy elvállalja a feladatot.

2005. 08. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oxiológus, azaz sürgősségi orvostanszakorvos-szakvizsga; rendszeresen használt, saját nagymotor; megkülönböztető jelzés használatához szükséges jogosítvány – ezeknek a feltételeknek kell megfelelnie annak, aki mentőmotoron szeretne dolgozni.
A Yamaha nagymotor – amelyet a márkakereskedőtől kapott kölcsön az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) – 1300 köbcentis, 145 lóerős és rendkívül gyors: 10 másodperc alatt képes elérni az óránként 200 kilométeres sebességet.
Számos országban működik motoros mentés – nyilatkozta Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője. Elmondta: nem véletlen, hogy speciális feltételeknek kell megfelelnie annak, aki ezen a járművön szeretne szolgálatot teljesíteni. Rendszeres motoros gyakorlatra azért van szükség, mert a motorkerékpár nem tartozik a legbiztonságosabb járművek közé, főleg akkor nem, ha megkülönböztető jelzéssel halad. A sürgősségi orvostanszakorvos-szakvizsga, azaz a speciális képzettség pedig azért elengedhetetlen, mert könnyen elképzelhető, hogy ő ér majd elsőként egy tömeges baleset helyszínére, vagy egyedül kell megkezdenie a beteg újraélesztését.
Egyelőre szeptember végéig mentenek motorral Balatonlellén és környékén, aztán összegzik a tapasztalatokat, hogy valóban jól használható-e a nyári időszakban a zsúfolt Balatoni utakon, illetve autópályákon. Ha eredményesnek ítélik a tevékenységét, akkor tárgyalásokat kezdeményeznek arról, hogy miként lehetne a munkát tovább folytatni, akár több járművel is – fűzte hozzá Győrfi Pál.
Négy orvos teljesít szolgálatot a mentőmotoron, amely péntektől vasárnapig reggel 8-tól este 8-ig üzemel. Egyikük a Magyar Orvosi Kamara elnöke, Éger István, s az OMSZ főigazgatója, Takács Zoltán is fontolgatja, hogy beáll a csapatba. Ha valaki úgy gondolja, hogy megfelel a feltételeknek, még jelentkezhet az OMSZ-nél. Kiemelt díjazás azonban nem jár a munkáért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.