Erősödéssel zárt tegnap a pesti börze: a befektetők a többnapos nyereségrealizálásokat követve vásárlásaikkal javították a BUX kurzusát. Az index 106 ponttal nyitott előző szintje felett, és tartósan növekedett, a nap végén a BUX nem csúszott vissza, így 239,04 ponttal erősödve 20 418 ponton zárt. A rendkívül alacsony, 8,4 milliárd forintos növekedés motorjai az Egis-, az OTP- és a Richter-papírok voltak. Elemzők a kereskedészárást követve azt nyilatkozták, hogy a héten még tart a nyári szabadságolási szezon, így kevés vevő jelent meg a parketten, de a visszafogottságot az is indukálta, hogy sokan nem kívánnak labilis talajon kereskedni. A szakértők nagyobbik fele további gyengülésekre számít, de a tegnapi és az esetleges újabb korrekciókat már bekalkulálták az árfolyamokba. Még mindig azon a véleményen vannak a szakemberek, hogy 19 ezer pontos szintig csúszhat a BUX.
A vezető részvények között nagy volt a megosztottság, a húzóerőt képviselő OTP hárommilliárdos forgalom mellett 2,3 százalékkal drágult, a Richter 1,3 százalékot erősödött. A Mol és az MTelekom kurzusa csupán 5-5 forinttal tudott növekedni. A Mol árfolyamára nagyban hatott, hogy a Lehman Brothers befektetési társaság a korábbi túlsúlyozásról semlegesre minősítette az olajipari cég részvényeit. A Lehman szerint 21 ezer forintos célár a reális a Mol részvényeiért. Az indoklásban az szerepelt, hogy a Mol-részvények árfolyama az elmúlt három hónapban 38 százalékkal emelkedett, 15 százalékkal felülteljesítve a szektorátlagot. A magas olajárak ugyan pozitívak a szektor számára, a Mol esetében azonban ezt az előnyt a gázüzletág mérsékli, hiszen az eladási árak nem tudnak a beszerzési árakkal azonos ütemben növekedni – írta a portfolio.hu.
A Raiffeisen Bank a hazai részvénypiacot megvizsgálta, és új ajánlásokat tett közzé, ebben az MTelekom és az OTP Bank részvényeit rövid távon vételre, a Mol papírjait viszont eladásra javasolja. A Richtert 27 500 forintos célárfolyam mellett tartásra, a NABI részvényeit eladásra minősíti. A NABI buszgyártó rekordveszteség mellett 8,7 százalékkal zuhant vissza. A kis forgalmú papírok sorából tegnap a legjobban az 570 forinttal dráguló Egis teljesített, a Raiffeisen szerint a gyógyszergyártó 16 500 forint mellett tartásra javallott. Javult még az FHB, az Antenna Hungária, a BorsodChem, valamint a 6,5 százalékkal megugró Fotex is. A bankközi devizapiacon a forint a reggeli kisebb gyengülést követve visszadrágult, és délután már az euróval szemben 0,10 forintos erősödést mutatott. Tegnap az európai piacok közül több zárva volt, ezért augusztusban a szokásosnál is alacsonyabb forgalmat bonyolított le a bankközi devizapiac. A nemzetközi tőkepiacokon változatos árak alakultak ki, a tokiói Nikkei 225 index 0,04 százalékot gyengült. Rövidített kereskedésben a londoni FTSE és a német DAX is lefelé mozgott, de végül csak a frankfurti mutató zárt a negatív tartományban.
Veszik az amerikai papírokat. Az amerikai tőkeforgalmi mérleg júniusban 71,2 milliárd dolláros többletet mutatott: a külföldiek ugyanis 79,1 milliárd dollár értékben vettek amerikai értékpapírokat, míg az amerikaiak 7,9 milliárd dollárért külföldi értékpapírokat – írta az MTI–Eco. A külföldiek vásárlásai májusban még csak 70,8 milliárd dollárt értek el, a tőkeforgalmi mérleg amerikai szempontból még 55,8 milliárd dollár többletet mutatott. Az amerikaiak külföldön májusban 14,9 milliárd dollárért vettek értékpapírokat. A júniusi nettó tőkeforgalmi többlet több mint ellensúlyozza az amerikai külkereskedelmi mérleg hiányát.
Március 4-i hatállyal nevezték ki Varga Mihályt