Reggel még a határozatlanság, majd délben már teljes mellszélességgel a növekedés mellett tették le voksukat a magyar piacon megjelenő befektetők. A BUX nyitás után 20 760 pontig zuhant, délben átlépte előző záráskori határvonalát, és végül 21 135 ponton zárt, ez 260 pontos javulásnak felelt meg. A délután bekövetkezett drágulás nyertesei egyértelműen a vezető részvények voltak, az elemzők a piaci bizonytalanságot a forgalmi mutató alacsony értékével indokolták. A kereskedés tegnap nem érte el a 13 milliárd forintos határt, ebből 6,4 milliárd forintnyi üzletet a 2,1 százalékkal dráguló Molra kötötték. Komolyabb drágulással zárta még a hetet az OTP és a Magyar Telekom (MTelekom), a banki papírok 1,6 százalékkal, a távközlésiek 1,1 százalékkal értékelődtek fel. Erősödött még a Phylaxia és a TVK is, bár ezen papírok forgalma igen alacsony volt.
A Magyar Telekom piacáról olyan pletykák jelentek meg, hogy a távközlési cég a Bulgáriában próbál terjeszkedni. Az index.hu információi szerint az MTelekomról a bolgár Sztandart cikkezett, és megemlítik, hogy a Deutsche Telekom leányvállalata az utóbbi öt évben 790 millió eurót fektetett be a Balkánon, és korábban érdeklődött a BTK bolgár távközlési nagyvállalat privatizációja iránt is, de három évvel ezelőtt végül visszalépett ettől a szándékától. Az index. hu a hírrel kapcsolatban megkereste a Magyar Telekomot is, ahol egy korábbi közleményük alapján a következőket tudatták szerkesztőségünkkel: „A Magyar Telekom középtávú stratégiájában szerepel, hogy a vállalat egyebek mellett további értéknövelő akvizíciókkal kíván növekedést elérni. Ezért a Magyar Telekom olyan akvizíciós célpontokat keres, ahol a növekedési potenciál lehetősége fennáll.”
A bankközi devizapiacon a forint minimális mértékben erősödött az euróval szemben. Az eurót tegnap délután 245,40–245,50 forinton jegyezték, ami 0,10 forintos gyengülésnek felelt meg. A devizapiacon aránylag nagy nyugalom honolt, a forint 245,20–245,90-es szint közelében ingadozott, de a forgalom alacsony volt, a hét elején bekövetkezett kamatcsökkentést a befektetők kiheverték, az euró 245,50 forint közelébe árazódott be.
Árfolyamcsökkenést szenvedtek el a nagy nemzetközi tőkepiacok, mivel a befektetők nem vették jó néven az olajárak drágulását és Alan Greenspannak, a Federal Reserve elnökének azon kijelentését, hogy lassan a gazdaság bajba fog kerülni. Greenspan kansasi beszéde kapcsán a Dow Jones és a Nasdaq Composite kurzusa fél százalékot zuhant. A tengerentúli beesést erősítette az is, hogy a Michigani Egyetem által kiadott bizalmi indikátor a vártaknál jobban csökkent. Az augusztus hónapot vizsgálva 89,1 pontot jelzett a fogyasztói bizalmi mutató, miközben az elemzők azt várták, hogy az érték megáll a 92,8 pontnál, azaz az amerikai lakosság gazdaságba vetett bizalma nem a megfelelő képet mutatta.
*****
Megvágták a támogatást. A 2005-ös költségvetésben 100 millió forint keretösszeg – társaságonként 20 millió forint támogatás – szerepelt az újonnan tőzsdére lépő társaságok rendelkezésére. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium ezt 60 millióra apasztotta – erősítette meg a FigyelőNet kérdésére az erről szóló lapértesüléseket Tóth Judit, a tárca szóvivője. Az idén tehát maximum három cég részesülhet ebből az ösztönzésből, igaz, valószínűleg ennyien sem lesznek, akik ténylegesen igényelnék majd azt.
Így gombolt le Magyar Péter ötvenmilliót a Tisza-szavazókról