Tavaly, amikor az elemzők azt jelezték, hogy a BUX 2005-ben akár a huszonegyezer pontos határt is átlépheti, a befektetők leginkább csak nevettek a jóslaton. Pedig az előrejelzés tegnap beigazolódott, sőt napközben volt olyan pillanat is, amikor a tőzsdeindex jóval az álomhatár fölé, 21 199 pontra erősödött. Zárásra aztán korrigált a BUX, de hárommal így is 21 000 pont felett maradt. Öszszességében nézve a mutató 281,31 ponttal emelkedett, ami 1,36 százalékos javulásnak felel meg. A forgalom nem érte el ugyanakkor a 16 milliárd forintot sem, ami meglepő, hiszen a befektetői bizalom általában nemcsak az index emelkedésében, hanem a magas forgalomban is meg szokott nyilvánulni. A mérsékelt érdeklődés és a délutáni gyengülési irány azt jelezte, hogy a befektetők a napközben elért nyereséget elkezdték realizálni.
A vezető részvények között tegnap a Mol, az MTelekom és az OTP vitte a prímet. A nap egyértelmű nyertese az FHB lett csaknem hétszázalékos drágulással. Az olajipari cég részvényei 2,12, a távközlésié 1,11, a bank papírjai pedig 1,71 százalékkal emelkedtek. Jobbára emelkedéssel zártak a kis forgalmú részvények is, a már említett FHB mellett ebből a szempontból érdemes egy pillantást vetni az Egisre és a Synergonra. Az FHB növekedése mögött vélhetőleg a negyedéves eredmények és a társaság esetleges privatizációjáról kiszivárgó – igaz, később hivatalosan cáfolt – hírek húzódnak meg. Az Egis a csütörtökön kedvező adatokat közlő szektortárs, a Richter gyógyszergyár erősödése következtében drágult. Elemzők az Egistől a Richterhez hasonló kedvező negyedéves jelentést várnak, nem meglepő, hogy ebben a környezetben a gyógyszergyártó cég papírjai 210 forinttal erősödtek. A Richter ugyanakkor a nyereségrealizálás áldozatává vált, és 150 forinttal értékelődött le. Ehhez hasonlóan profitkivétel miatt csökkent a Rába kurzusa is.
A bankközi devizapiacon az euró a forinttal szemben 0,10 forintot erősödött, így záráskor 245,00–245,10 forint között jegyezték az uniós fizetőeszközt. A több mint egy hete 245 forint körül tanyázó euró tegnap sem sokat változott, 244,95 és 245,15 forint között maradt az árfolyama – írta az MTI–Eco. A héten a forint erősödését várják a régió valutáival együtt.
Március 4-i hatállyal nevezték ki Varga Mihályt