Összesen százmillió forintra pályázhatnak a háziorvosra „vadászó” önkormányzatok vagy önkormányzati társulások. Egy pályázattal legfeljebb ötmillió forint vissza nem térítendő támogatás nyerhető, amelyet a rendelő épületének felújítására, a körzetek, ügyeletek átszervezésére vagy műszerek, illetve betegszállító gépjárművek beszerzésére lehet felhasználni. Az Egészségügyi Minisztérium így próbál orvosokat csábítani azokba a körzetekbe, amelyek több mint egy éve betöltetlenek.
Üres praxis márpedig akad bőven. Magyarország körülbelül 6800 háziorvosi körzetéből (ebbe beletartoznak a felnőtt-, a gyermek- és a vegyes körzetek is) jelenleg 161 betöltetlen, igaz, jó néhányhoz csak kisebb lakosságszám tartozik.
Egy másik pályázat másként próbálna segíteni a gondokon. Az Országos Alapellátási Intézet (OALI) háziorvos-gyakornokokat küldene a pályázaton nyertes, állandó orvost eddig nem találó önkormányzatokhoz. A háziorvosi szakvizsgával még nem rendelkező orvosokat az OALI közvetítené ki, s – a szervezet állítása szerint – fokozottan ellenőriznék munkájukat. Mentort jelölnének ki melléjük, akitől telefonon kérhetnének segítséget.
Számos oka lehet annak, hogy egy háziorvosi állás tartósan betöltetlen marad. Ugyan a nagyvárosokban is találhatunk üres praxisokat, mégis, a jelenség inkább az aprófalvas területeken jellemzőbb. Ott ugyanis egy gyógyítóhoz nagyobb kiterjedésű földrajzi területről tartoznak a betegek, ezért a hozzájuk való kijárás nagyobb költséggel, fáradsággal és időigénnyel jár. Ráadásul ezeken a helyeken gyakran nincs megszervezve a központi ügyelet, így az orvosok gyakorlatilag az év 365 napján riaszthatók rendelési időn kívül is. A nehézkes helyettesítés miatt ők szabadságra és továbbképzésre sem nagyon tudnak elmenni. Nem mellékes az sem, hogy mennyi hálapénzt vagy ajándékot remélhet az orvos a betegeitől, amit nyilvánvalóan a lakosság szociális helyzete befolyásol.
Több szakember, köztük Kertai Aurél, a Magyar Orvosi Kamara háziorvosi szekciójának elnöke is kérdésesnek tartja a pályázatok átütő sikerét. Mint mondta, nem valószínű, hogy tömegesen jelentkeznének háziorvos-gyakornoknak a doktorok, hiszen – ha ez esetben közalkalmazottként látják el feladatukat – nemigen számíthatnak a közalkalmazotti minimálbérnél magasabb fizetésre. A rendelő épületének felújítására, a körzetek, ügyeletek átszervezésére, műszer vagy betegszállító autó beszerzésére kiírt pályázattal kapcsolatban pedig azt jegyezte meg, hogy a maximálisan elnyerhető ötmillió forintból, amelyhez az önkormányzat húszszázalékos önrészt köteles hozzátenni, nemigen futja minderre. A pénz legfeljebb a körülmények egy részének javítására elég.
A tartósan üres praxisok betöltését egyébként más eszközzel is megpróbálta segíteni az egészségügyi tárca. Egy nemrég hozott rendelkezés szerint ötven százalékkal megemelték a hátrányos helyzetű településeken dolgozó háziorvosok egyik juttatását. Azt, hogy egy adott település ilyen szempontból hátrányos helyzetűnek minősül-e, évente felülvizsgálják. Vannak, akik úgy látják, a három intézkedés talán mégis segíti valamelyest az üres praxisok betöltését.
A nyár további kellemetlenséget okoz háziorvosnak és betegnek egyaránt. Nehezen találnak ugyanis az orvosok a vakáció idejére helyettesítőt, akit ráadásul nekik kell megfizetniük, vagy viszonozniuk számára a helyettesítést. A pácienseknek sem könnyű. Ilyenkor más orvost, sőt akár más településen lévő rendelőt kell felkeresniük. A jogszabály szerint a rendelést nem lehet teljesen szüneteltetni még a nyári szabadságok alatt sem. Ennek betartását megpróbálta ellenőrizni az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ). Az ÁNTSZ kommunikációs osztályának tájékoztatása szerint komoly szabálytalanságot nem észleltek.
Miközben számos körzetbe nem sikerül háziorvost találni, nyugat-európai országok a hazainál lényegesen magasabb bérekkel próbálnak külföldről, például Magyarországról orvost szerezni. Noha pontos összesítés nincs, az biztos, hogy hazánkból is több háziorvos költözött külföldre, illetve jár át oda időközönként helyettesíteni.
Magyar Péter szakértője: igenis büdös szájúak a magyarok!