Több szervátültetést végeznek hazánkban

Lényegesen több szervátültetést végeztek Magyarországon 2005 első felében, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A legfrissebb összesítésből az is kiderül: egyre többször fordul elő, hogy a családtagok tiltakozása miatt meghiúsul a szervek kivétele az agyhalott donorokból.

2005. 08. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden eddiginél többször jelezték a kórházak, hogy lehetséges szervdonor van az intézményükben. Az idei év első hat hónapjában 149 értesítés, donorjelentés érkezett a transzplantációkat koordináló Hungarotransplant (HTP) Kht.-hez, míg 2004 első felében mindössze 110. Borsi József, a kht. igazgatója többek között azzal magyarázta az eredményeket, hogy 2005 januárjától kórház-látogatási programot indítottak. Arra kérték az intenzív osztályok orvosait, hogy minden agyhalottról mielőbb tegyenek jelentést a HTP-nek. Erre azért van szükség, mert az agyhalottak szervei alkalmasak lehetnek az átültetésre, és így mások megmentésére vagy életminőségének javítására. A HTP adatai szerint 2005 első felében összesen 264 szervet operáltak ki, és ebből 228-at sikerült átültetni. Összehasonlításként: 2001-ben egész évben 303 volt ez a szám.
A legfrissebb összesítésből kiderül az is, hogy egyre többször az elhunyt családtagjainak tiltakozása miatt nem veszik ki az agyhalott szerveit az orvosok. Mihály Sándor, az Országos Koordinátori Központ vezetője elmondta: az idén eddig 14 ilyen eset fordult elő, míg tavaly egész évben 15. A jogszabály a hozzátartozók tiltakozása esetén is lehetővé teszi a szervek eltávolítását. Hazánkban ugyanis elvileg csak azzal lehetne megtiltani egy felnőtt szerveinek felhasználását – ha az agyhalál állapotába kerül –, ha az illető erről még életében az ÁNTSZ-nél rendelkezik. A gyakorlatban mégis minden esetben figyelembe veszik az orvosok a család döntését, azaz tiltakozásuk esetén nem veszik ki a szerveket. Mihály Sándor szerint a gyakori tiltakozás oka a megfelelő információ hiánya.
Az utóbbi időben egyébként a májátültetések száma emelkedett a legnagyobb mértékben. 2005 első felében 26 májtranszplantációt végeztek, 81 százalékkal többet, mint az előző három év első hat hónapjának átlagában. Az adatok szerint a legkisebb mértékű javulás a szívátültetéseknél mutatkozik. Míg tavaly az első fél évben öt, addig az idén hat ilyen létfontosságú szervet operáltak át. Érdekes, hogy a szakemberek szerint a szívátültetések számának növekedését elsősorban nem az gátolja, hogy kevés a donor. Inkább arról van szó, hogy érthetetlenül kevés beteg kerül fel a várólistára. Így hiába van átültetésre alkalmas szív, a várólistáról sokszor nem tudnak megfelelő beteget választani hozzá.
Noha a veseátültetések száma is emelkedett az idén, áttörést csak az élő donoros transzplantáció gyakoriságának növekedése jelenthetne. Míg Norvégiában az öszszes veseátültetés több mint felét élő donorokból végzik, addig nálunk ez a szám elenyésző.
Fontos eredménynek nevezte Mihály Sándor, hogy nőtt azoknak az eseteknek a száma, amelyekben egy donorból több szervet tudnak felhasználni. Idén eddig négy alkalommal sikerült az orvosoknak öt átültethető szervet kioperálni egy agyhalottból. Hatos szervkivételre 2005-ben még nem volt példa, tavaly egy ilyen eset történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.