Tavaly júniusban a gyártók szerződést írtak alá a kormánnyal, melyben többek között rögzítették: ha a 2005-ben gyógyszerár-támogatásra szánt 285 milliárd forintos állami pénzkeret nem lesz elegendő, akkor a túlköltést a költségvetés és a gyártók megosztva fedezik. Kezdetben fele-fele arányban, tízszázalékos deficit felett pedig száz százalékban a gyógyszercégek bankszámláját terheli a betegeknek adott tb-támogatás, a szerződés körül azonban értelmezési gondok adódtak.
– Amikor ezt a szerződést 2004 júniusában aláírtuk, még nem tudtuk, hogy az idei, 285 milliárd forintos állami gyógyszerár-támogatási keret a tavalyi tényleges kiadásokhoz képest irreálisan kevés lesz – mondta Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. Az idén az év első felében az időarányoshoz képest már közel 20 milliárd forint volt a deficit. (2004-ben egyébként az előirányzott 239 milliárd forint helyett végül 289 milliárdot költött az állam erre a célra.) A szerződésben a kormány kötelezettséget vállalt arra, hogy 2005-ben és 2006-ban 5-5 százalékkal növeli a gyógyszerár-támogatásra szánt állami pénzkeretet. Ez azonban nem történt meg. Ha a kormány nem növeli a 285 milliárd forintos előirányzatot, akkor a gyártóknak irreálisan magas összeget kellene befizetniük a költségvetésbe, amelybe több cég is belerokkanhat – tette hozzá Székely.
Búzás László, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (Magyosz) igazgatója úgy fogalmazott: ha a tényleges kiadás nem haladja meg a 320 milliárd forintot ebben az évben, akkor elfogadhatónak tartják a szerződés szerinti befizetési kötelezettséget. Lapunk úgy tudja, a minisztériummal való egyeztetésen a Magyosz is éles kifogásokat fogalmazott meg. Erről Búzás László annyit mondott: korábban nagyobb hiányt valószínűsítettek, de az egészségbiztosító legutóbbi számításai szerint a kormány megtakarítási intézkedéseinek köszönhetően elegendő lehet a 320 milliárd forint.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter elmondta: reméli, hogy a gyártók az idén is maradéktalanul betartják a szerződésben foglaltakat. Abból pedig az következik, hogy 285 milliárd forint feletti állami kiadásnál a cégeknek meghatározott mértékben kell hozzájárulniuk a gyógyszerár-támogatáshoz.
Magyar Péter szakértője: igenis büdös szájúak a magyarok!