A szakdolgozók is perre mennek

Több kórházban úgy akarnak új szerződést kötni az orvosokkal és az egészségügyi szakdolgozókkal, hogy nem veszik figyelembe az ügyeleti idővel kapcsolatban hozott jogerős bírósági döntést. A lapunkban tegnap ismertetett ítélet után felgyorsulhatnak az elmaradt ügyeleti díjak miatt indított perek, amelyeket már nemcsak orvosok, hanem szakdolgozók is kezdeményeznek.

2005. 09. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország 2004. májusi uniós csatlakozása óta eltelt időszakra kamatok nélkül körülbelül egymillió forintot és annak járulékait kérte eddig személyenként a szolnoki Hetényi Géza Kórháztól az a 14 orvos, akinek az ügyében elsőként hozott jogerős döntést múlt héten a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróság. Az úgynevezett közbenső ítélet igazat adott az orvosoknak, összegszerűségről azonban nem szólt, arról később dönt majd az első fokon eljáró bíróság. Mint arról tegnap beszámoltunk: a bíróság azt mondta ki, hogy a jelenlegi gyakorlattal ellentétben a teljes ügyeletet munkaidőnek kell tekinteni. Magyarországon azonban az ügyeletnek ma csak egy részét, 16 órából általában 4–8 órát ismernek el munkaidőnek, s csupán ez után fizetik ki a jogszabályban meghatározott túlmunkadíjat.
– A döntés felgyorsíthatja az ilyen perek megindulását – mondta kérdésünkre Szántai Katalin, a felperesek ügyvédje. Hozzátette: már nemcsak orvosok, hanem szakdolgozók is jelezték, hogy perre mennének az elmaradt járandóságért.
Mánya Kristóf szintén pert indított az elmaradt ügyeleti díj miatt. Ügyében – egyelőre első fokon – a szolnokihoz hasonló döntést hozott a bíróság. Mánya Kristóf arra hívta fel a figyelmet, hogy többek között saját munkaadójánál, a gyöngyösi Bugáth Pál-kórháznál – amely hamarosan kht.-vá alakul – úgy akarnak új munkaszerződést kötni az orvosokkal és a szakdolgozókkal, hogy az ügyeleti díj kiszámításánál nem veszik figyelembe a jogerős szolnoki döntést. Azaz úgy számolnák ki továbbra is a díjazást, hogy a bent töltött időnek csak egy részét tekintenék munkaidőnek. A gyermekorvos szerint mindez jogilag aggályos, ezért nem írta alá a szerződést, és inkább egy másik kórházban folytatja a munkáját.



Nem gyűjtik a krediteket?

Több ezer egészségügyi szakdolgozó nem gyűjtötte még össze a működési engedélye meghosszabbításához szükséges kreditpontot, pedig a határidejük közeleg – nyilatkozta Balogh Zoltán, az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke. Nem egyszerre érkezik el a működési engedély meghosszabbításának határideje, az ugyanis 1993 óta folyamatos. Akkor telt le az első olyan ötéves időszak, amely alatt a törvény szerint 100 kreditpontot kell összegyűjteniük ahhoz, hogy tovább dolgozhassanak. Pontot szerezni például továbbképzéssel, konferencián való részvétellel, publikációval, de még a folyamatos munkavégzéssel is lehet. Nem tudni pontosan, hányan nem teljesítették ezt a kötelezettséget, az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézet szerint azonban számuk eddig elenyésző. Balogh Zoltán viszont állítja: sokan lehetnek, akik nem foglalkoznak ezzel a kötelezettséggel. A kamara kezdeményezi, hogy módosítsák a „pontgyűjtési rendszert” a jobb követhetőség érdekében. Hazánkban 130 ezer szakdolgozó szerepel a működési nyilvántartásban, ennél azonban valójában legalább 20 százalékkal kevesebben vannak a pályán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.