Általános vizsgálatot indít a felsőoktatási intézmények által szedett térítési díjak miatt Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa – derült ki az ombudsman lapunknak adott nyilatkozatából. Hozzátette: a vizsgálatot a közeljövőben biztosan megindítja, de ehhez nagy előkészületekre van szükség. A munka során valamennyi rektorral és hallgatói önkormányzattal felveszi majd a kapcsolatot. A Szegedi Tudományegyetem Budapest Média Intézete jogszerűtlen díjszedésének nyilvánosságra jutása óta egyébként 15 panaszos elektronikus levél és ennél is több telefonhívás érkezett a biztos hivatalához, hárman pedig személyesen keresték fel az ombudsmant. Aáry-Tamás Lajos megjegyezte: a szegediek még nem válaszoltak arra, hogy elfogadják-e a kezdeményezését.
*
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) elutasít minden olyan törekvést, amely arra irányul, hogy törvénytelenül térítési díjakat szedjenek a hallgatóktól. Ekler Gergely, a szervezet elnöke a távirati irodának azt mondta: teljesen egyetért az oktatási jogok biztosának a médiaintézet ügyében hozott ajánlásával. Hozzátette: reméli, hogy jogi lépések nélkül rendezni lehet a helyzetet, és az egyetem az érintett hallgatóknak visszafizeti a pénzt. Ha az intézmény nem tesz semmit a törvényes állapot visszaállítására, és a hallgatók bírósághoz fordulnak, a HÖOK minden segítséget megad nekik.
A Szegedi Tudományegyetemen teljes hírzárlat van az ügyben. Az intézmény rövid közleménye szerint Szabó Gábor rektor konzultál az egyetem illetékes vezetőivel, és tájékozódik az oktatási jogok miniszteri biztosának felvetéseivel kapcsolatban. A döntésről a közeljövőben tájékoztatják a sajtót.
Megkérdeztük az oktatási tárcát is arról, hogy terveznek-e lépéseket a jogszerűtlenül szedett tandíjak kivizsgálására. A minisztérium sajtóosztályán azt közölték: semmilyen módon nem kívánnak belefolyni az ügybe. Hozzátették: azok ellen az intézmények ellen sem lépnek fel, amelyekről bebizonyosodik, hogy jogszerűtlenül szedtek pénzt.
A Fidesz üdvözli, hogy Aáry-Tamás Lajos megvizsgálja a térítési díjak jogszerűségét, hiszen az államilag finanszírozott szakokon is évről évre többe kerül egy diák taníttatása. Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője szerint az elmúlt időben egyre több dolog utalt arra, hogy az Oktatási Minisztérium a tandíjas képzés felé tereli a magyar felsőoktatást. Ezt támasztja alá az is, hogy most a segítség helyett a passzivitást választják.
Megírtuk: a Szegedi Tudományegyetem Budapest Média Intézetének három volt hallgatója – aki egyébként lapunk munkatársa – tavasszal az oktatási jogok biztosához fordult, mert a Havas Henrik által alapított iskola nyolcvanezer forintot kért tőlük félévente, pedig államilag finanszírozott alapképzésre jártak. A pénzt ráadásul nem is az egyetem, hanem a Média Menedzser Oktató Kft. nevére kellett befizetni. A társaságban Havas Henrik műsorvezető 85 százalékos, közvetlen irányítást biztosító befolyással rendelkezik, ügyvezetője pedig Érdi Sándor televíziós szakember. Az oktatási jogok biztosa levélben szólította fel az egyetemet, hogy az államilag finanszírozott képzésein szüntesse meg a fizetési kötelezettséget, a jogszerűtlenül beszedett pénzt pedig térítse vissza. Lapunk számításai szerint akár az egymilliárd forintot is elérheti a visszafizetendő összeg.
Elérhetetlen érdekvédők. A Budapest Média Intézetben (BMI) mindössze négy éve jött létre a hallgatókat képviselő, hattagú hallgatói tanács. Bár a testület szervezetileg a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Hallgatói Önkormányzatához tartozik, a BMI hallgatói ügyében – legalábbis elvileg – rendelkezik mindazokkal a jogokkal, amelyek egy hallgatói önkormányzatot megilletnek. Miután továbbra sem sikerült felvennünk a kapcsolatot a BMI hallgatói testületével, lapunk megkereste Török Márkot, a szegedi HÖK-elnököt, aki elmondta: az ügy múlt pénteki napvilágra kerülése óta ők sem tudják elérni fővárosi „kollégáikat”, ám ettől függetlenül tájékozódnak a kérdésben. (H. Z.)