Állandósult banktitok

Továbbra sem kell tartaniuk az adóhivataltól azoknak, akik „biztonságos” országokban, Ausztriában, Svájcban, Belgiumban és Luxemburgban tartják a pénzüket. A nyugat-európai bankok ugyanis csak az ügyfél kérésére adnak jelentést a hatóságoknak.

2005. 09. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kell tartaniuk az adóhivataltól azoknak, akik „biztonságos” országokban kamatoztatják jövedelmüket. Elméletileg ugyan július elseje után az EU előírásai szerint a bankoknak évente egyszer jelentést kell küldeniük külföldi ügyfeleik illetékes adóhivatalának, ám ez nem okozhat zavart azoknak, akik osztrák, svájci, belga és luxemburgi bankokban fialtatják a pénzt. A szóban forgó országok pénzintézeteit ugyanis nem érinti az uniós direktíva, így továbbra is csak az ügyfél kérésére kell jelentést küldeniük. Alapesetben tehát nem derül ki, hogy külföldön van-e bankbetétje bárkinek is. Nagy kérdés persze, hogy megéri-e Nyugaton befektetni a pénzt, hiszen az eurózónában alacsony a kamatszint; az EU régi tagállamaiban kétszázalékos a jegybanki alapkamat. Vagyis igen jelentős összegű bankbetéttel kell rendelkezni ahhoz, hogy az alacsony kamat mellett haszna is legyen a kivitelnek.
A pénzt eltitkolóknak továbbra is ajánlott Svájc, illetve a szomszédos Ausztria, ahol titkosak a bankbetétek. Ide tartozik, hogy Svájcban csak 0,75 százalékos az alapkamat, vagyis befektetési céllal nem érdemes Helvéciába menni. Ugyanakkor a júliusban bevezetett új intézkedés anyagilag jót tehet azoknak, akik vissza akarják kapni a Magyarországon nullaszázalékos kulcsú, de külföldön befizetett kamatadót.

*****
Svájc a leggazdagabb. A Világbank legfrissebb gazdagsági tanulmánya szerint – amely a természeti erőforrásokat és a környezetvédelmet is figyelembe veszi egy adott országban – a világ leggazdagabb országa Svájc 648 241 dolláros egy főre jutó vagyonnal. A második helyezett Dánia, a harmadik Svédország. A rangsor szerint a negyedik az Egyesült Államok, majd Németország és Japán következik. A hetedik helyen nyugati szomszédunk, Ausztria áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.