Nem kell tartaniuk az adóhivataltól azoknak, akik „biztonságos” országokban kamatoztatják jövedelmüket. Elméletileg ugyan július elseje után az EU előírásai szerint a bankoknak évente egyszer jelentést kell küldeniük külföldi ügyfeleik illetékes adóhivatalának, ám ez nem okozhat zavart azoknak, akik osztrák, svájci, belga és luxemburgi bankokban fialtatják a pénzt. A szóban forgó országok pénzintézeteit ugyanis nem érinti az uniós direktíva, így továbbra is csak az ügyfél kérésére kell jelentést küldeniük. Alapesetben tehát nem derül ki, hogy külföldön van-e bankbetétje bárkinek is. Nagy kérdés persze, hogy megéri-e Nyugaton befektetni a pénzt, hiszen az eurózónában alacsony a kamatszint; az EU régi tagállamaiban kétszázalékos a jegybanki alapkamat. Vagyis igen jelentős összegű bankbetéttel kell rendelkezni ahhoz, hogy az alacsony kamat mellett haszna is legyen a kivitelnek.
A pénzt eltitkolóknak továbbra is ajánlott Svájc, illetve a szomszédos Ausztria, ahol titkosak a bankbetétek. Ide tartozik, hogy Svájcban csak 0,75 százalékos az alapkamat, vagyis befektetési céllal nem érdemes Helvéciába menni. Ugyanakkor a júliusban bevezetett új intézkedés anyagilag jót tehet azoknak, akik vissza akarják kapni a Magyarországon nullaszázalékos kulcsú, de külföldön befizetett kamatadót.
*****
Svájc a leggazdagabb. A Világbank legfrissebb gazdagsági tanulmánya szerint – amely a természeti erőforrásokat és a környezetvédelmet is figyelembe veszi egy adott országban – a világ leggazdagabb országa Svájc 648 241 dolláros egy főre jutó vagyonnal. A második helyezett Dánia, a harmadik Svédország. A rangsor szerint a negyedik az Egyesült Államok, majd Németország és Japán következik. A hetedik helyen nyugati szomszédunk, Ausztria áll.
Megérkezett a konvoj az ország karácsonyfájáért – videó