Elkészült a Magyar Orvosi Kamara (MOK) felmérése az elmaradt ügyeleti díjakról. Eszerint Magyarország 2004. májusi uniós csatlakozása és 2005. június vége között körülbelül 40 milliárd forinttal kaptak kevesebbet az ügyeletet ellátó orvosok és szakdolgozók annál, mint ami akkor járt volna nekik, ha az Európai Bíróság döntése alapján számolják a pénzüket – mondta Gyenes Géza, a MOK főtitkára.
Itthon az ügyeletben töltött időnek csak egy kisebb részét – 16 órából általában csak 4-8 órát – ismernek el munkaidőként, a többit készenlétnek tekintik. A díjazást is eszerint számolják, pedig az Európai Bíróság kimondta: az egészségügyi intézményekben a fizikai jelenléten alapuló ügyelet idejét munkaidőnek kell tekinteni.
A 40 milliárd forintból az orvosokat 25,68 milliárd illetné meg, a többi a szakdolgozókra jutó öszszeg. A közel 19 ezer ügyelő orvos átlagosan 1,44 millió forintot követelhetne kamatok nélkül – ismertette az adatokat Gyenes Géza.
Az elmaradt juttattás miatt indított perek kapcsán két – nem jogerős – döntésről számolt be a sajtó, mindkettőben az orvosnak adtak igazat. Gyovai Sándor, több doktor jogi képviselője elmondta: ha megszületik az első, kedvező jogerős döntés, tömeges perekre lehet számítani.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter azt nyilatkozta: eddig abban bíztak, hogy az EU olyan jogszabálycsomaggal áll elő, amely egyértelművé teszi az unióban a kérdés szabályozását. Erre azonban a közeljövőben már nem lehet számítani. Ezért új szabályozás megalkotásában kell gondolkodnunk – tette hozzá –, amelynek alapja az Európai Bíróság döntése lenne. Arra a kérdésre, tervezik-e, hogy az állam tömeges perek nélkül kifizeti az elmaradt ügyeleti díjakat, úgy felelt: „erre nincs kényszerünk”.
A bíróság is kimondta, hogy hazudott Magyar Péter