Fertőzés a kórházi kezelésen

Súlyos májkárosodást okozó hepatitis C vírussal fertőződött meg egy 69 éves Somogy megyei asszony. A beteg pert indít, mert a tünetek azután jelentkeztek nála, hogy baleset érte, és egy kórházban vérkészítményt kapott. Elvileg elenyésző esélye van annak, hogy valaki így fertőződjön meg, a vérellátó szolgálat szerint ez esetben nem erről van szó.

2005. 09. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még nem döntötték el, hogy kit perelnek – mondta a 69 éves asszony jogi képviselője, a kismamaperekkel ismertté vált Radovics Csilla. Szóba jöhet a magyar állam, a vértesztek gyártója, a kórház vagy a vérellátó szolgálat is. Erről a vizsgálatok eredménye után döntenek.
Minden véradót megvizsgálnak Magyarországon, hogy nem hordoz-e HIV-, hepatitis B vagy C vírust. A fertőzést azonban a kezdeti időszakban nem lehet kimutatni. Egyesek azt állítják: létezik olyan teszt, amely nagyobb biztonsággal képes azonosítani a vírust. Miskovits Eszter, az Országos Vérellátó Szolgálat főigazgatója cáfolta ezt. Mint mondta: azt a tesztet használják hazánkban is, amelyet a fejlett világ 95 százalékában. Ez több mint 99,5 százalékos biztonsággal kimutatja a fertőzést. Valóban létezik megerősítő teszt is, amely biztonságosabb, ám az az előző tízszeresébe, mintegy 60 ezer forintba kerül. Ezt csak akkor alkalmazzák, ha az első vizsgálat a teljesen negatívtól bármilyen eltérést mutat.
Sokak szerint kérdéses, hogy azonnal megindult-e a fertőzés forrásának keresése. A 67 éves aszszonyt csak a második pozitív vérteszt után értesítették. Miskovits Eszter állítja: máig nem kapott hivatalos tájékoztatást az esetről, így arról a sajtóból szerzett tudomást. Mégis behívatta azt a négy donort, akitől a megfertőződött hölgy a vérkészítményt kapta. Náluk nem mutatták ki a vírust. Közben az ÁNTSZ Somogy Megyei Intézetének járványügyi osztályvezető főorvosa, Szőllösy József állítja: nemrég már levélben kérte az OVSZ főigazgatóját, hogy ismételten vizsgálják meg a donorokat. Ha negatív eredményt hoznak, akkor folytatódik a keresés. Ez azonban már alig kecsegtet sikerrel, hiszen az asszony bárkitől elkaphatta a betegséget, akár úgy is, hogy kezet fogott egy fertőzöttel, miközben mindkettejük tenyerén egy kisebb seb volt – vélekedett. Azokat a kórházi dolgozókat, akik kapcsolatba kerülhettek a hölggyel, nem lehet vérvizsgálatra kötelezni. Lenkovics Barnabás, ombudsman lapunknak elmondta: őket csak akkor lehet soron kívül megvizsgálni, ha alapos a gyanú, hogy fertőzöttek. Nem nagyobb az esélye ugyanis, hogy tőlük származik a vírus, mint bárki mástól.
A vér és szexuális érintkezés útján terjedő hepatitis C kezelhető, ám ha nem veszik észre időben, májzsugort és májrákot is okozhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.