Szépen gyarapodik a Havas Henrik médiaszemélyiség 85 százalékos, és felesége 15 százalékos tulajdonában lévő Média Menedzser Oktató Kft., amely a Szegedi Tudományegyetem Budapest Média Intézetét (BMI) működteti. A cég eredménykimutatása szerint míg 2002-ben 41, illetve 2003-ban 46, addig tavaly már több mint ötvenmillió forintos nyereséget könyvelhettek el Havasék. A családi vállalkozás prosperálását mutatja az is, hogy tavaly annak ellenére sikerült ötmillió forinttal növelni nyereségüket, hogy a bevételük tizenötmillió forinttal kevesebb volt, mint az előző évben.
A Média Menedzser Oktató Kft. szárnyalása minden bizonnyal annak a szerződésnek is köszönhető, amelyet a szegedi egyetemmel kötöttek. Mint azt megírtuk, 2000-ben egy olyan megállapodás lépett életbe a felek között, amely szerint Havasék családi cége kapja meg a hallgatók után járó állami támogatás és a diákok által befizetett díjak nyolcvan, a költségtérítéses hallgatók esetében pedig 85 százalékát. A szerződés szerint az előző esetben a tudományegyetemnek járó húsz százalékból maga a rektor 2,4 százalékot kap. Emlékezetes, az oktatási ombudsman jogtalannak minősítette, hogy az államilag finanszírozott alapképzésre járó diákoktól „hozzájárulás” címén tandíjat szednek a BMI-ben, és a pénz visszafizetésére szólította fel az intézményt. Szabó Gábor rektor a kirobbant botrány után célvizsgálatot rendelt el és arra kérte a bölcsészkar dékánját, „aktualizálja” a Havas cégével kötött megállapodást.
Szerettük volna megkérdezni Havas Henriktől, miért állította korábban azt, hogy cége csupán a postás szerepét töltötte be, miközben a befolyt összeg legalább nyolcvan százalékára rátette a kezét, illetve a tavalyi és a megelőző esztendők tetemes nyereségét miért nem a BMI fejlesztésére fordították, de a médiaszemélyiség mobiltelefonja napok óta ki van kapcsolva.
A Népszabadság információi szerint a Budapesti Gazdasági Főiskola Kereskedelmi, Vendéglátó-ipari és Idegenforgalmi Főiskolai Karán szintén tetemes összegeket szednek be az államilag finanszírozott képzésre járó hallgatóktól.
Magyar Bálint nem lép közbe. Tegnapi sajtótájékoztatóján az oktatási miniszter kijelentette, a tárcának törvényességi felügyelete van a felsőoktatási intézmények felett, ami nem jelent közvetlen beleszólást, ugyanakkor fontosnak tartják, hogy az államilag finanszírozott képzésre járó hallgatókra ne lehessen különböző jogcímeken anyagi terheket róni. Szüdi János, az oktatási tárca közigazgatási államtitkára kiemelte, a Magyar Nemzetben napvilágra került szerződés megsemmisítéséhez bírósági döntésre van szükség, de egy újságcikk alapján erre nincs mód. Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője szerint érthetetlen Magyar Bálint óvatoskodása. Feltehetőleg attól tartanak, hogy több ezer diákot érinthet az ügy, és a kiéheztetett, maradványképzésre kényszerített, eladósított oktatási intézmények nem tudnák visszafizetni a jogtalanul beszedett pénzt, így annak egy része a minisztériumra hárulhatna.