Három fiatal még tavasszal fordult panasszal az oktatási jogok biztosához, mert szerintük a Szegedi Tudományegyetem Budapest Médiaintézete jogszerűtlenül szedett tőlük pénzt. A hallgatók államilag finanszírozott alapképzésre jártak, a Havas-iskola mégis nyolcvanezer forintot kért tőlük félévente. A tanuló csak akkor íratkozhatott be a következő fél évre, ha befizette az összeget. Az egyik panaszos juttatta el lapunkhoz az oktatási ombudsman ezzel kapcsolatos jogi álláspontját. Az ombudsman a dokumentumot a beadványozókon kívül elküldte a Szegedi Tudományegyetem rektor-helyettesének is.
*
Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsman szerint a felsőoktatási törvény 31. paragrafusának hatodik bekezdése kimondja: az államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgatók közül tandíjmentesség illeti meg az első alapképzésben, illetve első kiegészítő képzésben tanulókat.
Ugyanezen paragrafus második bekezdése szerint pedig a tandíjon felül csak olyan igénybe vett szolgáltatásokért állapíthatók meg díjak, amelyek nem kapcsolódnak a képesítési követelményekben, illetve a tantervekben foglalt tanulmányi kötelezettségek teljesítéséhez. Ez azt jelenti, hogy az első alapképzésben nem lehet tandíjat szedni, egyéb díjat pedig csak olyan szolgáltatásért szedhetnek, amely nem feltétele a félév elvégzésének.
Pukánszky Béla, az egyetem rektorhelyettese az ombudsmannak azzal indokolta a pénzszedést, hogy a levelező alapképzés normatívája csupán fele a nappali tagozatos támogatásnak, ráadásul a fejlesztés címén beszedett pénzt a legkorszerűbb tanulmányi technikai háttér biztosítására fordítják.
Aáry szerint azonban a médiaintézetben bevezetett költség-hozzájárulási kötelezettség ellentétes a jogszabályokkal, mivel a felsőoktatási intézményeknek nem áll módjukban a támogatás csökkenésével kieső bevételt díjak kiszabásával pótolni. Ráadásul a technikai eszközök beszerzése szorosan összefügg a tanulmányi kötelezettségek teljesítésével, hiszen a kommunikációs képzésben központi szerepe van a technikai eszközöknek. A biztos ezért azt kezdeményezte az egyetem rektorhelyettesénél, hogy szüntessék meg a kommunikáció, a kommunikáció–magyar és kommunikáció–informatikus könyvtáros államilag finanszírozott képzéseken a fizetési kötelezettséget, és intézkedjenek az eddig beszedett díjak visszatérítéséről.
A Havas-iskolában induló három képzést egyébként államilag finanszírozott és költségtérítéses formában is meghirdették. A tanulmányi osztályon névtelenül érdeklődtünk a tandíjakról, ahol azt közölték: ez egy kivételes hely, ahol egyik kurzus sem ingyenes. Az államilag finanszírozott képzésért száztízezer, a költségtérítéses helyért pedig 170 ezer forintot kell fizetni félévente. A pénzt ráadásul nem is a Szegedi Tudományegyetem, hanem egy cég, a Média Menedzser Oktató Kft. nevére kell befizetni. A társaságban Havas Henrik 85 százalékos, közvetlen irányítást biztosító befolyással rendelkezik. A cég ügyvezetője Érdi Sándor televíziós műsorvezető, aki egyben a médiaintézet oktatási igazgatója is.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban