Havas cége jogtalanul szedte a tandíjat

Az oktatási jogok biztosa szerint évek óta jogtalanul szed pénzt hallgatói egy részétől a Szegedi Tudományegyetem Budapest Médiaintézete, amelynek alapítója Havas Henrik. Az ombudsman levélben szólította fel az egyetemet, hogy az államilag finanszírozott képzésein szüntesse meg a fizetési kötelezettséget, a jogszerűtlenül beszedett pénzt pedig térítse vissza.

2005. 09. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három fiatal még tavasszal fordult panasszal az oktatási jogok biztosához, mert szerintük a Szegedi Tudományegyetem Budapest Médiaintézete jogszerűtlenül szedett tőlük pénzt. A hallgatók államilag finanszírozott alapképzésre jártak, a Havas-iskola mégis nyolcvanezer forintot kért tőlük félévente. A tanuló csak akkor íratkozhatott be a következő fél évre, ha befizette az összeget. Az egyik panaszos juttatta el lapunkhoz az oktatási ombudsman ezzel kapcsolatos jogi álláspontját. Az ombudsman a dokumentumot a beadványozókon kívül elküldte a Szegedi Tudományegyetem rektor-helyettesének is.
*
Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsman szerint a felsőoktatási törvény 31. paragrafusának hatodik bekezdése kimondja: az államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgatók közül tandíjmentesség illeti meg az első alapképzésben, illetve első kiegészítő képzésben tanulókat.
Ugyanezen paragrafus második bekezdése szerint pedig a tandíjon felül csak olyan igénybe vett szolgáltatásokért állapíthatók meg díjak, amelyek nem kapcsolódnak a képesítési követelményekben, illetve a tantervekben foglalt tanulmányi kötelezettségek teljesítéséhez. Ez azt jelenti, hogy az első alapképzésben nem lehet tandíjat szedni, egyéb díjat pedig csak olyan szolgáltatásért szedhetnek, amely nem feltétele a félév elvégzésének.
Pukánszky Béla, az egyetem rektorhelyettese az ombudsmannak azzal indokolta a pénzszedést, hogy a levelező alapképzés normatívája csupán fele a nappali tagozatos támogatásnak, ráadásul a fejlesztés címén beszedett pénzt a legkorszerűbb tanulmányi technikai háttér biztosítására fordítják.
Aáry szerint azonban a médiaintézetben bevezetett költség-hozzájárulási kötelezettség ellentétes a jogszabályokkal, mivel a felsőoktatási intézményeknek nem áll módjukban a támogatás csökkenésével kieső bevételt díjak kiszabásával pótolni. Ráadásul a technikai eszközök beszerzése szorosan összefügg a tanulmányi kötelezettségek teljesítésével, hiszen a kommunikációs képzésben központi szerepe van a technikai eszközöknek. A biztos ezért azt kezdeményezte az egyetem rektorhelyettesénél, hogy szüntessék meg a kommunikáció, a kommunikáció–magyar és kommunikáció–informatikus könyvtáros államilag finanszírozott képzéseken a fizetési kötelezettséget, és intézkedjenek az eddig beszedett díjak visszatérítéséről.
A Havas-iskolában induló három képzést egyébként államilag finanszírozott és költségtérítéses formában is meghirdették. A tanulmányi osztályon névtelenül érdeklődtünk a tandíjakról, ahol azt közölték: ez egy kivételes hely, ahol egyik kurzus sem ingyenes. Az államilag finanszírozott képzésért száztízezer, a költségtérítéses helyért pedig 170 ezer forintot kell fizetni félévente. A pénzt ráadásul nem is a Szegedi Tudományegyetem, hanem egy cég, a Média Menedzser Oktató Kft. nevére kell befizetni. A társaságban Havas Henrik 85 százalékos, közvetlen irányítást biztosító befolyással rendelkezik. A cég ügyvezetője Érdi Sándor televíziós műsorvezető, aki egyben a médiaintézet oktatási igazgatója is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.