Jelentős mértékben emelkedik januártól a gépjárművek után fizetendő regisztrációs adó. Ezzel kapcsolatban a pénzügyminiszter és az igazságügy-miniszter által a kormány számára készített közös előterjesztés úgy fogalmaz, hogy az áfakulcs 25 százalékról húsz százalékra történő mérséklése miatt a regisztrációs adó hatálya alá tartozó járművek esetében a kieső áfabevételeket a regisztrációs adó növekedése ellentételezi. Fojt Attila, a Magyar Gépjármű-kereskedők Országos Egyesületének elnöke kifejtette: a lépés a használt autók adójában 30–40, a járművek árában 5–10 százalékos drágulást hozhat. Fojt Attila meglepve értesült a bejelentésről, hiszen – mint mondta – másfél hete a Pénzügyminisztériumban tárgyaltak, és akkor arra kaptak ígéretet, hogy javaslataik meghallgatásra találnak. A használt autókat forgalmazók azt szeretnék elérni, hogy értékarányos legyen az adózás.
Az elnök hangsúlyozta, hogy a rossz előjelek ellenére bízik abban, hogy a végső módosítás során mégis teljesülnek elképzeléseik. Ha viszont az előterjesztés a jelenlegi állapotában kerülne elfogadásra, minimálisra csökkenne a használtautó-import. Ezzel még tovább távolodnának a hazai árak az uniós szinttől. Azok az alacsony jövedelmű családok, akik a mostani keleti autójukat korszerűbb, használt nyugati járműre szeretnék lecserélni, ezt nem tehetik majd meg. Negatívan érintené a használtautó-kereskedőket is, hiszen megcsappant forgalmuk – ami 2002-ben közel 100 ezer, 2003-ban 74 ezer, tavaly már csak 19 ezer autó volt – jelentősen mértékben tovább apadna.
Az első nyolc hónapban 8–9 ezer jármű érkezett az országba, ugyanakkor ez a mennyiség súrolja a szövetség által ez évre prognosztizált 8–10 ezres behozatalt – mondta az elnök. Az első fél évben többek között azért jött be több autó, mert bűnözői csoportok hamis regisztrációsadó-befizetési igazolásokkal, továbbá hajléktalanok nevére hoztak be járműveket az országba, majd azokon gyorsan túladtak, s ekképpen kerülték meg a fizetési kötelezettséget.
A regisztrációs adó tavaly február óta váltotta fel a fogyasztási adót, majd májusban ismét változtattak rajta. Majd idén januártól újból módosították, és a cégek körében megterhelték 25 százalék áfával. Magánszemélyek esetében pedig – az áfával megegyező – 1,25-szörös szorzóval számolták ki a fizetendő összeget. Így egyetlen nap alatt 31,25 százalékkal emelkedett meg az adó.
Orbán Balázs: Ukrajna tönkre akarja tenni a magyar gazdákat
