Kilátástalan a nigériai apa helyzete

Három éve nem talál kiutat a törvények hálójából egy nigériai–magyar házaspár. A külföldi férjet egy már nem létező jogszabály szerint menekültként utasították ki az országból, de egyelőre november végéig maradhat. A párnak két hónapja fia született, azonban az apa tartózkodási engedély híján nem dolgozhat, így a család lassan felőrlődik a kilátástalan helyzetben.

2005. 09. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak másodszorra sikerült gyermeket szülnie annak a budapesti nőnek, akinek nigériai férjét három éve a kiutasítás veszélye fenyegeti. Első magzatát a sok idegeskedés miatt tizenkét hetes korában elvesztette. Hogy meddig és miként lehet együtt a családjuk, senki nem tudja. Legkevésbé a három legérintettebb: Isidahomen Benjámin, Borbála és Solomon.
A mostani helyzet szerint a harminchárom éves Isidahomen Bertia Solomonnak el kell hagynia Magyarországot. Illetve mégsem. Bár kiutasították, de a határozatot november végéig felfüggesztették. Emiatt tartózkodási engedélyt nem kap, anélkül pedig munkát sem vállalhat – közölte lapunkkal az elkeseredett férj. Hozzáfűzte: a hatóságok döntése után kevés esélye van arra, hogy eltartsa hathetes kisfiát és feleségét. Ezért az asszony szüleinek lakásában élnek, hatan osztoznak az ötvenhét négyzetméteres területen. Ebből hármójuknak egy hat négyzetméteres szoba jut. Ellátásukról szintén az asszony szülei gondoskodnak, hiszen a gyes csak arra elég, hogy az újszülöttnek pelenkát és bébiételt vásároljanak. A fiatalasszony teje vélhetően az idegeskedés miatt elapadt. Emellett több százezer forintba kerültek eddig a beadványok, fellebbezések, tárgyalások, de nem jutnak egyről a kettőre. Isidahomen Borbála tavaly a sok ügyintézés miatt elveszítette a munkahelyét. Novemberben talált újat, de februárban veszélyeztetett terhesként betegállományba vették. A kiutasítási határozat értelmében férjének egy évre el kell hagynia az országot. A férfi viszont azt mondja: ha mennie kell, akkor feleségével és a gyerekkel együtt indul útnak.
– A végeérhetetlen hadakozások után egyre inkább úgy érzem, magyar állampolgárként nincs jogom külföldi férfival élni – mondta el Isidahomen Borbála. Hozzátette: férje ugyan kaphat egyszeri kiutazási engedélyt, de arra semmilyen biztosíték nincs, hogy egy év elteltével valóban visszatérhet Magyarországra. Félő, hogy idegenben rekednek mindannyian.
Farkas Lilla, az ügyet felvállaló Helsinki Bizottság munkatársa szerint az uniós csatlakozásunk óta már nem létező jogintézményre hivatkozva tagadták meg a családegyesítési vízum kiadását. A menekültügyi kiutasítás ugyanis megszűnt, és végrehajtási szabályait is hatályon kívül helyezték. Ez olyan, mintha halálos ítéletet akarnának végrehajtani azután, hogy az Alkotmánybíróság 1990-ben eltörölte – mondta a jogász.
Uniós csatlakozásunk óta valóban nem rendelhetik el a kiutasítást – közölte lapunkkal Egyed Zoltán idegenrendészeti igazgató. A korábbi döntéseket azonban végrehajtják, mivel az Országgyűlés nem rendelkezett róluk. A felfüggesztés november végéig érvényes, azután meg kell hozniuk a kiutasító határozatot. Azt azonban kevéssé tartom valószínűnek, hogy a férjet karhatalommal toloncolják ki az országból – tette hozzá az igazgató. Megoldás lehetne, ha a férfi egy harmadik országban adna be családegyesítési vízumkérelmet.
Leggyorsabb az lenne, ha a férj ellen két évvel ezelőtt indult közlekedési büntetőügyben a bíróság rövid időn belül enyhe határozatot hozna. Egyed Zoltán szerint a másik lehetőség az, ha az asszonnyal és a gyerekkel, vagy egymagában rövid időre visszatér Nigériába, és onnan folyamodik családlátogatási vízumért. Lehet, hogy megkapja, és meg is hosszabbíthatják számára.
Isidahomen Borbála korábban a belgrádi magyar nagykövetségen próbálkozott a fent javasolt megoldással, de kiderült: csak a férje intézheti, és csakis akkor, ha előbb két hónapig odakint élt, van bejelentett lakcíme és megélhetése. Bécsben is megpróbálkozott ugyanezzel, de hasonlóképpen járt.
A jogalkotó a mai napig nem hajlandó rendezni az olyan külföldiek sorsát, akiknek van magyar családjuk, és kisebb szabálytalanságokat követtek el hazánk területén – mondta Farkas Lilla. Pedig az alkotmány tiltja a hátrányos megkülönböztetés minden formáját, ezért a magyar állampolgárok külföldiekkel kötött házassága ugyanolyan védelmet élvez, mint az, amit magyar állampolgárral kötöttek. A házassághoz pedig az is hozzátartozik, hogy az ember együtt élhet a párjával – fűzte hozzá.



Iratok nélkül érkezett. Isidahomen Solomon 2002 novemberében, érvényes iratok nélkül, a zöldhatáron érkezett Magyarországra, feleségével a következő év júniusában házasodtak össze. Abban az időszakban még folyamatban volt a férfi Legfelsőbb Bíróságra beadott menekültügyi kérelmének elbírálása. Tavaly júniusban, jócskán túllépve az ügyintézés hatvannapos határidejét, elutasították családegyesítési kérelmüket. Idén augusztusban újabb családegyesítési vízumért folyamodtak, de azt is visszadobták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.