Kirívó megszorítások a kórházakban

Reggel 8 és délután 4 óra között nem használhatnak meleg vizet a betegek, kikapcsolták a légkondicionálót, és több liftet is leállítottak a salgótarjáni kórházban – mindezt a spórolás jegyében. Az elmúlt időszakban számos intézmény hozott hasonlóan extrém takarékossági intézkedéseket.

2005. 09. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hozzászokott már a lakosság ahhoz, hogy a vécépapírt, a szalvétát és bizonyos gyógyszereket otthonról kell bevinni a kórházba. Érheti azonban még meglepetés az embert. Például azt a beteget, aki a salgótarjáni Szent Lázár kórházban reggel 9-kor szeretett volna zuhanyozni. Nem folyt a csapból meleg víz, mert délután 4-ig mindennap elzárják. – A kórház adósságállománya nő, ezért nemrég újabb takarékossági intézkedésekre kényszerültünk – mondta Kaszás Erika, az intézmény gazdasági igazgatója. Nem a meleg víz elzárásától reméljük a legnagyobb megtakarítást, de ez is számít. A betegek gyakran akkor is a meleget folyatták, amikor a hideg is jó lett volna. A házirend amúgy is sugallta, hogy ne ebben az időben fürödjenek, hiszen ekkor vannak a vizitek, a kezelések – tette hozzá.
*
A lift sem arra szolgál, hogy felügyelet nélkül maradt gyerekeknek játékot nyújtson, ezért néhányat kikapcsoltunk. A legnagyobb megtakarítás persze az elbocsátásokból származhat, amely ismét szükségessé válhat az intézményben – fogalmazott.
A budapesti Szent Margit Kórház vezetősége néhány hónapja írásos utasítást adott ki a takarékossági intézkedésekről. Csökkentették a dolgozók keresetkiegészítését, az egyszer használatos eszközök alkalmazása helyett pedig sok területen visszatértek a többször sterilizálhatók használatához. Az újszülöttek részére már csak napi 3 pelenkát biztosít a kórház, a többit a szülőknek kell beszerezniük. A krónikus belgyógyászati osztályon az emelt díjas térítés a korábbi 90 nap helyett 60 nap után lép életbe, s szűkült a sürgős kérés esetén elvégezhető laborvizsgálatok köre is.
Nem szívesen nyilatkoznak a kórházvezetők arról, hogy a takarékosság jegyében milyen intézkedéseket hoztak az elmúlt időszakban. Az biztos, hogy sok helyen a korábbinál kevesebb orvosi és ápolási eszközt tartanak raktáron, ezért előfordul, hogy átmenetileg hiány keletkezik. Sok helyen próbálják a gyógyszerfogyasztást racionalizálni úgy is, hogy a kezelőorvos csak több felettese engedélye után adhat bizonyos medicinákat a betegének. Extrém példát is említett egy neve elhallgatását kérő doktor: az egyik kórházban borászatból származó műanyag lopót sterilizálnak, s ezzel vezetik el a sebekből a váladékot, mert a speciális orvosi eszköz drágább.
Vannak olyan apró intézkedések, amelyekkel igenis lehet spórolni – vélekedett Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Ilyen például, ha korlátozzák a telefonhasználatot, vagy ha megkérdezik a betegtől, hogy kéri-e a neki szánt összes élelmiszert, mert így elkerülhető, hogy azok biztosan a kukába kerüljenek. Az is érthető, hogy az intézmények pénzt kérnek, ha a páciens másolatot szeretne valamilyen dokumentációról, hiszen a papír drága. Persze vigyázni kell arra, hogy olyan intézkedést ne hozzunk, amely a beteg elégedettségét, komfortérzetét jelentősen csökkenti, hiszen akkor legközelebb nem akar majd hozzánk jönni. Ez pedig bevételkiesés a kórháznak, mert elvileg az elvégzett munka után jár a finanszírozás – mondta a kórházszövetség elnöke.
Más szakértők azt hangsúlyozták, hogy jelentős átalakítások, racionalizálások nélkül nem remélhető valós kiadáscsökkenés és gazdaságos működés. Erre azonban az intézmények többsége nem képes, vagy nem hajlandó.
A kórházszövetség most kiadott állásfoglalása szerint a betegellátás színvonalának további hanyatlására lehet számítani, mert csak ennek árán hajtható végre a szeptemberi kötelező, 4,5 százalékos közalkalmazotti béremelés. Noha emelkedik a kórházak és a szakrendelők finanszírozása, ez szerintük a béremelés fedezetének csak mintegy felét biztosítja. A salgótarjáni kórház becslése szerint a béremelés havi 6,3 millió forintba kerül, ám a finanszírozási változások csak mintegy 2 millió többletbevételt hoznak. A váci Jávorszky Ödön Kórházban a béremelés havi 5 millió forintot visz el, míg a finanszírozás emelése csak 2,5 milliót hoz, amit még csökkent az, hogy bizonyos beavatkozások után kevesebb pénzt utal majd az egészségbiztosító – mondta Erős András főigazgató.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.