Elsőként Rácz Jenő egészségügyi minisztert, Bujdosó László országos tiszti főorvost és Kökény Mihály népegészségügyi kormánymegbízottat oltották be tegnap a Magyarországon kifejlesztett, madárinfluenza elleni vakcinával. A H5N1-es vírus elleni oltóanyag humán kipróbálását önkéntes jelentkezőkön folytatják – közölte sajtótájékoztatóján Bujdosó László.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) speciális laboratóriumában izolált, gyengített vírus igen szigorú biztonsági óvintézkedések közepette, májusban érkezett az Országos Epidemiológiai Központba. Az oltóanyag kidolgozásában négyszázan vettek részt. Az előállításához alkalmazott technológia nem egészen magyar találmány, de vannak benne hazai finomságok – közölte a tiszti főorvos. Beszámolt arról is, hogy az állatkísérleteket augusztus elején fejezték be, majd néhány hetes engedélyeztetési eljárás következett. Múlt hét csütörtökre készen állt a sterilizált, megfelelő mennyiségű hatóanyagot tartalmazó vakcina. A szakember hangsúlyozta: hazánkban jelenleg semmi szükség nincs arra, hogy megelőzési céllal elkezdjék oltani a lakosságot. Mint mondta, kevés a valószínűsége annak, hogy Magyarországon megbetegedéseket okoz a H5N1 vírus. A vakcina humán kipróbálásával kizárólag a gyártás hazai technikájának eredményességét tesztelik. Azt, hogy ez a módszer alkalmas-e arra, hogy gyorsan és nagy mennyiségben állítsanak elő oltóanyagot – tette hozzá Bujdosó.
A szakemberek szerint a járvány kitörése után hat hónappal érheti el hazánkat. A madárinfluenza érkeztére a teljes egészségügyet fel kell készíteni – közölte a tiszti főorvos. Baj esetén 3,5 millió ember beoltásával meg lehet állítani a járvány tovább terjedését, de ha szükséges, mindenki hozzájuthat a vakcinához. A három évnél fiatalabbaknak azonban ez a szer nem jó, most is dolgoznak azon, hogy nekik is megfelelő védelmet nyújthassanak.
Magyarországon egyetlen üzem, az Omninveszt Kft. gyártja a vakcinát, éves kapacitása körülbelül ötvenmillió adag. Szükséghelyzetben hetente 500 ezer vakcinát képesek előállítani. Ha valóban kitör a járvány, a fölösleges mennyiséget azoknak az országoknak adják el, amelyek nem rendelkeznek gyártási lehetőséggel. Kiemelte: az EU-hoz tavaly csatlakozott államok közül csak nálunk van erre mód, de Amerikában, Kanadában, Ausztráliában és Európa több országában is készül a szer. Abban az esetben azonban, ha a hazai oltóanyag hatástalannak bizonyulna, a kísérleteket folytatni kell – tette hozzá Bujdosó.
A vakcina beadása előtt a három önkéntest – a minisztert, a kormánymegbízottat és a tiszti főorvost – alapos orvosi vizsgálatnak vetették alá, majd vért vettek tőlük. Az, hogy az oltás milyen immunválaszt vált ki az emberi szervezetből, három hét múlva derül ki.
A vakcina kipróbálására eddig körülbelül százan jelentkeztek, így elegen lesznek ahhoz, hogy a humán kísérlet eredményes legyen. Az önkéntesek azok közül kerültek ki, akik a laboratóriumban vagy az oltóanyagüzemben érintkezhetnek a vírussal. Ugyanakkor Indonézia fővárosában, a jakartai magyar nagykövetségen dolgozóknak is javasolták, hogy oltassák be magukat – tette hozzá a tiszti főorvos.
Már hatvanöten meghaltak. Indonéziában újabb áldozatot szedett a madárinfluenza: a jakartai kórházban tegnap elhunyt egy 27 éves nő. Délkelet-Ázsiában 2003 óta összesen hatvanöten estek áldozatul a H5N1 vírusnak. Főként nagy tömegben élő madarakat fertőz a betegség, amely emberekre is átterjedhet. A WHO korábban több ízben is figyelmeztetett: világjárvány törhet ki, ha a madárvész és a humán influenza kórokozójából új, mutáns vírus jön létre. Júliusban és augusztusban beteg szárnyasokat találtak Kazahsztánban, majd Oroszország európai területein is. Kínában nemrégiben költöző madarak szervezetében mutatták ki a kórt.