Svájci igen

2005. 09. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bejelentette Svájc is: felszabadítja munkaerőpiacát a kelet-európaiak előtt. A helvét megoldás hasonlít az osztrák és német munkaügyi megállapodásra, a fokozatos liberalizációra. Szeptember végén a svájci lakosság 55,95 százaléka népszavazáson megszavazta, hogy nyissák meg az egyébként nem EU-tagország munkaerőpiacát az Európai Unió új államainak a munkavállalói előtt. A szóban forgó voksolás az unió és Svájc között egy korábban kötött megállapodás kiterjesztése volt a tíz új uniós tagállamra, köztük hazánkra is. Az egyezmény alapján a dúsgazdag nyugat-európai állam fokozatosan megnyitja munkaerőpiacát az új tagok előtt. A dokumentumban lefektetett pontok alapján a munkaerőpiac teljes megnyitása legkésőbb 2011-re befejeződik. A kelet-európai munkavállalók számára egyébként jövőre még ugyanaz a kontingens marad érvényben, amely eddig is meghatározta, hogy hány munkavállalási engedélyt adnak ki. Ez a keretszám a tartós, legalább ötéves tartózkodási engedéllyel rendelkezők esetében 1300, az egy éven át Svájcban élőknél pedig 12 400. Annyit tudni, hogy a kontingensek 2011-ig megmaradnak, de a keretszámokat fokozatosan emelik.
Svájc és az EU viszonyában visszaeséshez vezethetett volna egy esetleges „nem”, tudniillik annak nyomán fel kellett volna függeszteni az idestova öt esztendeje jóváhagyott megállapodások mindegyikét. A jelenlegi svájci munkaerő-piaci helyzet alapján tartós munkavállalásra nyílik lehetőség megfelelő ápolói szakképesítéssel az egészségügyben, rövidebb ideig pedig az építő- és vendéglátóiparban, valamint az agráriumban a kelet-európai, köztük a magyar munkaerő számára.
A kimutatások alapján a szigorú munkaerő-piaci szabályozás, illetve a széles körben ismertté vált razziák ellenére változatlanul Ausztria és Németország a magyarok munkavállalási célpontja külföldön. Ausztria és Németország az uniós csatlakozás „záradékaként” hét évre lezárta munkaerőpiacát. Nyugati szomszédunk esetében – kétoldalú szerződés alapján – tavaly csak a határ menti ingázók jutottak ausztriai munkavállalási lehetőséghez. Idevonatkozó információ, hogy az Ausztriával határos szlovákiai területeken a megkérdezettek 36 százaléka, a magyarországin 19, míg a csehországin 16 százalék kész arra elvileg, hogy külföldön vállaljon munkát – derül ki abból a felmérésből, amelynek eredményeit a Paul Lazarsfeld társadalomkutató társaság szakértői publikálták.
A 2004–2005-ös esztendők fordulóján készített felmérés szerint e térségekben a szlovákok és a magyarok 12 százaléka, a cseheknek viszont csak az öt százaléka választaná Ausztriát munkavállalása célországaként. (Magyarországon Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megyében vizsgálódtak a kutatók.) A külföldi munkavállalás legerősebb motívumaként a várható magasabb – a hazájukban elérhetőnél legalább kétszer nagyobb – jövedelmet nevezték meg a válaszadók, illetve arra hivatkoztak, hogy a külföldi munkavállalás általában is vonzóbb. De szempont volt a várható magasabb életszínvonal, a munkaerőpiac szélesebb kínálata, valamint az is, hogy borúlátóan ítélik meg hazájuk gazdasági kilátásait.
A németországi munkavállalásnak több formája van, ezek 1990 óta működnek: 12–18 hónapos vendégmunkára és három hónapos szezonális munkavállalásra van lehetőség. Egyébként Németország jelenleg kétezer főt fogad évente, az ő esetükben a német fél vállalja a megfelelő munkahely megkeresését is. Az egyezmény kínálta lehetőséget azonban csak egyszer lehet igénybe venni. Kizáró ok, ha valaki már dolgozott – akár részletekben is – 11 hónapot Németországban. A fentiek mellett a Németországban működő magyar vállalatok külön foglalkoztathatnak magyarországi munkásokat: hétezer embert havonta, de a hatóságok kikötötték, hogy ebből legfeljebb hatszáztízen dolgozhatnak az építőiparban.
Nemrég Svájciak Magyarországon címmel a Tages-Anzeiger svájci napilap közölt egész oldalas írást. A cikk kitér arra, hogy a szabad költözködés és munkavállalás új uniós tagállamokra történő kiterjesztése jelentősen megkönnyíti a svájciak kelet-európai letelepedését. Már most néhány ezerre tehető azok száma, akik Magyarországon keresik a kenyerüket szállodaigazgatóként, virágkertészként, eladóként, esetleg informatikai szakemberként. A riportból kiderül: a svájciak attól tartanak, hogy a szeptember 25-i referendum nyomán lengyel építőmunkások és cseh takarítónők tucatjai özönlik majd el országukat. Az viszont kevésbé jut eszükbe, hogy számukra is nagyobb tér nyílik a kelet-közép-európai letelepedésre és munkavállalásra. A cikk megszólaltatja a KPMG könyvvizsgáló és tanácsadó cég budapesti irodájának munkatársát, aki szerint „nagyon nehéz külföldinek Magyarországon munkavállalási engedélyhez jutnia”. Egy virágüzlet svájci tulajdonosai ugyancsak a magyar hatóságok által megkövetelt hosszas procedúra miatt keseregnek.
Az európai uniós bővítés ellenére elmaradt a kelet-európai munkavállalók inváziója. Különösen tőlünk, magyaroktól nem kell tartaniuk a fejlett országoknak. A becsült adatok szerint összesen 40–50 ezer honfitársunk dolgozik az Európai Unió valamely tagállamában. Ezzel szemben – legalábbis az Állami Foglalkoztatási Hivatal kimutatásai szerint – összesen 63 434 külföldi dolgozott tavaly hazánkban, amelyből 10 298 fő a velünk együtt csatlakozott országokból érkezett hozzánk. A becslések alapján a munkaerőpiacát teljes mértékben megnyitó, az átlagfizetések tekintetében éllovasnak minősülő Nagy-Britanniában tavaly összesen 133 ezer külföldi munkavállaló dolgozott, közülük valamivel több mint háromszázan voltak magyarok. A másik két „nyitott” országban is elenyésző számú magyar dolgozót regisztráltak. Írországban kevesebb mint kétezer, Svédországban összesen 183 honfitársunk dolgozott 2004 végén. A többi tagországban alig találunk magyarokat. Belgiumban 54, Cipruson, Dániában és Finnországban egyaránt 60, Franciaországban 31, Görögországban 150–200, Hollandiában pedig 868 magyar állampolgár állt alkalmazásban a múlt esztendőben. Alacsony a magyarok érdeklődése Portugália és Spanyolország iránt is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.