A szívkatéter nagy találmány, segítségével az utóbbi évtizedben valóságos forradalom zajlott le az infarktus kezelésében. A combhajlaton ejtett egyetlen tűszúrással az emberi erekbe vezetett csövecskével egészen a szívig jutnak el az orvosok. Ott egy kis ballon felfújásával „felrobbantják” a koszorúereket elzáró meszes szűkületet, amely az infarktust okozhatja. A ballonba egyébként nagyobb nyomást engednek, mint amekkora a gépkocsik kerekének felfújásához szükséges. Aztán egy apró hálóval, a „stent”-tel kitámasztják az érfalat, hogy az ne rogyjon vissza. A szívkatéterezésnek nevezett eljárással tehát hagyományos műtéti beavatkozás, altatás nélkül kezelhetik a betegeket. A segítség akkor a leghatásosabb, ha a beteg az infarktus bekövetkezte után hat órán belül már a centrumban fekszik. Centrumból azonban csak 11 működik hazánkban. Így Magyarország egyes területeiről több mint 100 kilométert kellene megtenni például a mentőnek a korszerű kezelőhelyig. Ez túlságosan nagy távolság, ezért sokszor csak olyan kórházba jut el a beteg, ahol nem végeznek szívkatéterezést, csak a hagyományos, gyógyszeres kezelési módot alkalmazzák. Ezt az esélyegyenlőtlenséget tovább növelte az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) – vélekedett Tomcsányi János, a Magyar Kardiológus Társaság főtitkára. A 11 centrumból ugyanis mindössze 5-ben finanszírozza a szívkatéterezés legkorszerűbb formáját, a gyógyszeres stentbeültetést. Ez azt jelenti, hogy a „sima” helyett egy gyógyszeres bevonatú hálóval támasztják meg a kitágított érfalat, ami jelentősen csökkenti az újbóli összeszűkülés esélyét. Tomcsányi János szerint hátrányos megkülönböztetés éri azokat a centrumokat, amelyekben nem támogatják az eljárást, noha azokban is ugyanolyan korszerű személyi és tárgyi feltétel áll rendelkezésre. Vannak olyan orvosok, akik több intézményben is dolgoznak, így ők egyik helyen elvégezhetik ezt a beavatkozást, a másikban nem.
– Mindez érthetetlen számunkra – fogalmazott a szakember –, hiszen a gyógyszeres stentbeültetés csupán annyiban tér el a hagyományos szívkatéterezéstől, hogy a korábban említett „kitámasztó hálót” gyógyszerrel vonják be. A beültetés technikája semmiben sem különbözik.
A koszorúérbetegek és az infarktuson átesettek közül egyeseknek, például a cukorbetegeknek nagy szükségük lenne a gyógyszeres eszközre, mert érfaluk könynyebben összeszűkülhet – vélekedett.
Hozzátette: a betegeket így duplán a szerencsére bízzák. Egyrészt nem biztos, hogy található a tartózkodási helyük közelében szívkatéteres centrum, s ha igen, akkor sem biztos, hogy ott végezhetnek gyógyszeres stentbeültetést. A Budai Irgalmasrendi Kórház – amelyben Tomcsányi János a kardiológiai osztály vezetőjeként dolgozik – már közel egy éve pályázott, hogy ilyen eljárást végezhessen. Választ azonban máig sem kaptak.
Bartucz Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szóvivője korábban lapunknak azt mondta: csak 2004 közepe óta finanszírozzák Magyarországon a gyógyszeres stentbeültetést. Ezt az új lehetőséget első körben a négy orvosegyetemnek, Pécsnek, Debrecennek, Szegednek és a Semmelweis Egyetemnek, valamint a fővárosban található Országos Kardiológiai Intézetnek biztosították. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem bővülhet ezeknek a kórházaknak a köre. Tavaly októberig pályázhattak azok az intézmények, amelyek végeznének ilyen tevékenységet. A döntést az egészségügyi miniszter a pénzügyi tárca vezetőjével hozza majd meg – tette hozzá.
Jelentős fejlődés történt a szívkatéterezésben – szögezte le a szóvivő. Rohamos ütemben nőtt a beavatkozások száma, azon belül a gyógyszeres stentbeültetéseké is emelkedett. Míg 2004-ben négy hónap alatt 235 eszköz behelyezésének a finanszírozását vállalta a társadalombiztosító, addig az idén – igaz, egész évben – már 900-ét. Bartucz Attila felhívta a figyelmet arra, hogy a gyógyszerrel bevont eszköz ára több mint 520 ezer forint, ami többszöröse a hagyományosénak.
Ki jár jobban? Rácz Jenő egészségügyi miniszter nemrég bejelentette, hogy felülvizsgálja a kardiológiai beavatkozások finanszírozását. Szakemberek ugyanis állítják: az új szabályok szerint jobban jár a kórház anyagilag, ha csak akkor végzi el a szívkatéterezést, ha a beteg már infarktust kapott, mintha azt megelőzési célzattal tenné. Vita zajlik a szakemberek és a minisztérium között más kérdésben is. Tény: egy általános emelés miatt mindenféle kórházban végzett beavatkozásért magasabb finanszírozás jár októbertől, ám a szívkatéterezésnél ez szinte egyáltalán nem érvényesül. Az egészségbiztosító ezt nem tartja forráskivonásnak, s állítja: jelentősen csökkent a cikkben említett stentek ára, amihez igazodnia kell – akár negatív irányban is – a finanszírozásnak.
A bíróság is kimondta, hogy hazudott Magyar Péter