Szürke egérből lett dollármilliomos

2005. 09. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre csak annyi biztos, hogy Tatjana Lebegyeva októberben elmegy egy karib-tengeri hajóútra, és mint mondja, majd ott ráér kisütni, mihez is kezdjen a vasárnap nyert egymillió dollárjával. A 29 éves orosz atlétanő, miután a hatodik, berlini Golden Leaugue versenyen is megnyerte a női hármasugrást, s efféle produktumot az idén senki más nem tudott felmutatni, egyedül kaparintotta meg a sorozat fődíjának számító summát. Ilyesmire eddig egyetlen példa akadt, két éve a mozambiki Maria Mutolának sem kellett osztozkodnia, és ebből is látszik, hogy Lebegyeva kétségkívül nagy tettet vitt véghez. Ugyanakkor persze nem árt megjegyezni, hogy az egymillió dollár csak az atlétikában jelenti a plafont, mert például a teniszezők most zajló US Open-versenyén a győztes 1,1 milliót kasszíroz, a profi ökölvívásban pedig egyik-másik jegyzett pofonosztó ennek is a többszörösét kapja, hogy egyáltalán bemásszon a ringbe.
Mi azonban most ragadjunk le Lebegyeva mellett, akiről eddig nem nagyon lehetett állítani, hogy a plakátokon, mint komolyabb sztárral, vele harangozták volna be a versenyeket. Tulajdonképpen csak egy volt a sok jó orosz között, aki persze nyert ezt-azt. Tavaly az athéni olimpián távolugrásban aranyérmet, hármasugrásban bronzot, előtte márciusban itt, nálunk, a budapesti fedett pályás vb-n mindkét számban aranyat, s van két szabadtéri világbajnoki címe: Edmontonban (2001) és Párizsban (2003) is ő győzött hármasugrásban. Azt, hogy a 2000-es sydneyi olimpián második volt, valójában már csak a statisztikusok tartják számon. Mint ahogy azt is, hogy hármasugrásban szabadtéren 15,34 méterrel övé minden idők második legjobb eredménye (az első az ukrán Kravecé, 15,50), fedett pályán ellenben ő a világcsúcstartó 15,36-tal. (Vagyis tető alatt jobb az egyéni csúcsa, amire kevés példa akad.) S erre igazán illene emlékeznünk, elvégre ezt az említett budapesti vb-n érte el. Úgy, hogy először beállította az addigi 15,16-os rekordot, aztán 15,25-re javította, majd még tizenegy centit hozzátett. Athénba abszolút esélyesként érkezett, de 15,14-gyel csak bronzérmes lett. Hogy négy nap múlva megnyerje a gyengébb számának számító távolugrást.
Mindezekkel együtt Lebegyeva eddig afféle szürke egérként gyűjtögette a címeit, s még csak azt se mondhatjuk, hogy legalább otthon, Volgográdban ő a legnagyobb sztár. Tudniillik itt lakik Jelena Iszinbajeva is, aki a rúdugrás világcsúcsát centinként fentebb srófolva jóval gyakrabban hallat magáról, de a PR-ja egyébként is nagyságrendekkel veri a hároméves kislányát nevelgető Lebegyeváét. Azt se feledjük, hogy a női magasugrás regnáló olimpiai bajnoka, Jelena Szleszarenko ugyancsak volgográdi illetőségű. Állítólag egy helyi szobrász már készíti is a három grácia emlékművét; a fő alak itt is Iszinbajeva lesz. (Ha már művészettörténeti kitekintőt tettünk: Volgográdban található a világ legnagyobb szobra, a sztálingrádi csata emlékére állított, Oroszországot jelképező, 52 méter magas nőalak.)
Most persze Lebegyeva van a középpontban, aki vasárnap 14,85 méterrel nyert Berlinben, s természetesen megkérdezték tőle, mi játszódott le benne, miközben a hatodik sorozatban a szudáni Yamilé Aldama 14,82-es ugrását mérték. „Egy kicsit erősebben dobogott a szívem…” – vallotta be, s azt sem tagadja, hogy egymillió dollárral fél hazamenni Oroszországba. Talán azért, mert ő is sejti, lennének, akik a védelmükbe szeretnék venni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.