Tartalékképzésre ítélve

A jelenleginél is nehezebb pénzügyi helyzetbe kerülhetnek azok az egészségügyi intézmények, amelyeknél pénztartalékképzést rendeltek el. Ők éves költségvetésüknek egy jelentős részét az idén már nem fizethetik ki.

2005. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak az egészségügyet érinti a megszorítás, hanem a más területen működő, az állam által fenntartott és működtetett intézményeket is egy kormánydöntés alapján. Az érintetteknél meghatározták, hogy milyen öszszegű kifizetést kell átütemezniük 2006-ra. Az összeg terhére rendelhetnek ugyan bármit, de az idén nem fizethetnek érte. A „zárolt” pénzt jövő év januárjától használhatják fel.
Szerettük volna megtudni az Egészségügyi Minisztériumban, hogy mekkora összeget kell tartalékolniuk az ágazati intézményeknek. Kántor Katalin megbízott főosztályvezető azonban közölte: csak a jövő hét hétfőjén adnak választ. Így nem tudtuk meg azt sem, hogy a betegellátást érintheti-e az intézkedés.
Ari Lajos, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének (EGVE) elnöke szerint ez pénzügyi zavart okozhat. Levélben hívta fel Rácz Jenő miniszter figyelmét arra, hogy miután az intézkedés nem minden egészségügyi intézményt érint, a tartalékképzésre kötelezettek versenyképessége romolhat. A tárca mellett az EGVE is megbeszélést folytatott nagyobb beszállítókkal, kérve, hogy késedelmi kamat nélkül adjanak fizetési haladékot.
*
Az Országos Mentőszolgálatot például százmillió forintos tartalékképzésre kötelezték. Győrfi Pál szóvivő elmondta: számolják, hogy miként érinti ez a szervezetüket.
A Semmelweis Egyetemnek több mint négymilliárd forint tartalékot kell majd felmutatnia. Tulassay Tivadar, az egyetem rektora elfogadhatatlannak tartja, hogy az államháztartási adatok szépítése érdekében ilyen nehézséggel sújtsák az intézményeket. Az intézkedés következtében romlik tárgyalási pozíciójuk a beszállítókkal, hiszen az egyetem eddig rövid határidőkkel fizetett, s emiatt akár árkedvezményt is el tudott érni. Az aktuális bankszámlaegyenlegükről folyamatosan tájékoztatást kell adniuk, s ha nincs meg az előírt tartalék, akkor az államkincstár nem utalja az esedékes finanszírozásukat. Ha ez megtörténik, akkor elvileg a bérek kifizetése is veszélybe kerülhet – mondta. A menedzsment hamarosan eldönti, hogy miként ossza el a megszorítást az egyetemi klinikák és más szervezeti egységek között.
Az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézetnél (ESKI) 370 millió forint az előírt összeg, ami az éves költségvetésük egyharmada – Nehezen tudnánk teljesíteni a tartalékképzést, ha nincs olyan szerencsénk, hogy bizonyos tavalyi teljesítések után most kapjuk meg a pénzt – mondta Kincses Gyula, az ESKI vezetője. A megszorítás érinti még például az Országos Vérellátó Szolgálatot, az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt, az ÁNTSZ-t és az országos gyógyintézeteket, például az Országos Onkológiai Intézetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.