Ügyeleti időben hívja a 104-et!

Másfél-két év múlva ügyeleti időben már mindenkinek a 104-es hívószámot kell tárcsáznia, ha úgy érzi, hogy orvosi segítségre van szükség. Itt központi diszpécser dönti majd el, hogy kihez menjen mentő, kihez háziorvos, s kinek az ellátása várhat másnapig.

2005. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egészségügyi Minisztérium tervei szerint központosítják az ügyeleti betegellátás szervezését. Dózsa Csaba, a szaktárca helyettes államtitkára szerint ezzel elkerülhető lesz, hogy a telefonkönyvet kelljen bogarásznia a háziorvosi ügyelet számát kutatva annak, aki tudja: nem olyan súlyos a problémája, hogy mentőt kelljen hívnia. Segítséget jelent majd az új rendszer annak is, aki a kórházi ügyeletet keresné fel, hiszen ma nehezen lehet kideríteni, hogy aznap éjszaka éppen melyik intézmény fogadja a betegeket. A hívásokat a mentőszolgálat diszpécserei fogadják majd – tette hozzá Dózsa Csaba. Ők döntenek majd a hívó fél elmondása alapján, hogy milyen szintű egészségügyi ellátásra van szükség. Mentőre, kórházi, esetleg háziorvosi ügyeletre vagy elegendő a telefonos segítség is. A diszpécser egyúttal megteszi a szükséges intézkedést is, azaz kiküldi a mentőt vagy a háziorvosi ügyeletest, illetve megmondja, hogy melyik kórházba menjen a beteg.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta: ez a változtatás része a rég húzódó sürgősségi ellátórendszer átalakításának. A terv lényege, hogy egymásra épülő, a beteg számára könnyen elérhető rendszert hoznának létre. A nulladik szinten telefonos tájékoztatás kérhető, a következőn pedig központosított ügyeletek működnének. A mentőszolgálaton kívül ide tartoznak majd a tervek szerint a jövőben mindig együttműködő központosított háziorvosi ügyeletek. A második szinten a kórházi sürgősségi betegellátás lenne. Itt az a cél, hogy olyan, a Vészhelyzet című amerikai filmből ismert sürgősségi osztályt alakítanának ki, ahol minden beteget egy helyen fogadnának, s ott döntenének, hogy hol történjen a végleges ellátása. A legfelső szint a speciális, például égési ellátást végző centrum lenne.

A 112 nem jött be. Furcsa, hogy mindeközben létezik egy másik, központi segélyhívó szám is, a 112. Eredetileg azt tervezték, hogy minden sürgősségi riasztás erre érkezik majd, így a mentőké, a tűzoltóké és a rendőrségé is. A lakosság azonban inkább megmaradt a régi, 103, 104, 105-ös hívószámoknál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.