Néhány napja még úgy volt, hogy egy tizenöt éves közösséget szétszakítva szeptember 30-ig Tóth Pál nyugdíjas szemészorvos, történelemtanár köteles lemondani öreg állatairól, és még gondnokság alá is kerülhet.
Tóth Pált mindenki ismeri Cegléden. Tíz évig vezette a kórház szemészeti osztályát, több ezer beteget operált meg, ő járta ki, hogy az intézmény a kiváló orvos, nyelvész, irodalmár és történész, a magyar orvosi nyelv megalkotója, Toldy Ferenc nevét kapja. Az ország más településein a hazai állatvédelmi mozgalom misszionáriusának tartják, aki pótolhatatlan ötletadója a civileknek.
Nyugdíjazása idején, tizenhat éve döntött úgy, hogy kideríti: tompítható-e utólag az állatba nevelt agresszió. Sok év tapasztalatai alapján úgy véli, az egyszer bevésett erőszakos hajlamot a szelíd környezet sem képes megváltoztatni. Ez a felismerés valószínűleg az emberekre is érvényes, és felhasználható a nevelésben – mondta lapunknak a nyugalmazott orvos.
Közben gyűlni kezdtek köréje az utcán kódorgó, sérült, kidobott ebek. Négy éve Érdről Cegléd melletti kis tanyájára költözött velük. Márciusban még nem volt baj, a ceglédi polgármester hozzájárult ahhoz, hogy huszonkét öreg kutya nála maradhasson. A többi, tucatnyi ebet állatotthonok fogadták be.
Júliusban Tóth doktor levelet kapott, amelyben arról értesítették, hogy lakossági bejelentésre kezdeményezik a gondnokság alá helyezését. Volt osztálytársától, az ország egyik legismertebb gerontológusától megtudta, hogy a vizsgálatot kijelölt módon és helyen kell elvégezni. Barátja azt javasolta: keressen mielőbb ügyvédet magának. Mivel Tóth Pál több mint tíz éve a katolikus népfőiskolai mozgalom egyik programkészítője, ahol nem mindegy, hogy szellemi állapotát hogyan ítélik meg, telefonon értesítette a bécsi egyház-szociológiai intézet igazgatóját. András Imre még aznap egy nemzetközi hírű ügyvédet kért fel a védelmére.
Szeptember elején újabb értesítést kapott, amelyből megtudta: a város jegyzője el akarja tiltani az állattartástól, és szeptember 30-ig meg kell szabadulnia a kutyáktól. Az indoklás szerint mivel a nyugdíjas orvos lábujját amputálni kellett, az állattartás veszélyes a kutyákra és gazdájukra is.
Tóth Pál a Pest Megyei Közigazgatási Hivatalnál fellebbezett a döntés ellen, mondván: tucatnyi kutyát a korábbi megállapodásnak megfelelően már elhelyeztek, az engedélyezett huszonkettő maradt nála. A Rex alapítvány önkéntesei az idén háromszor rendbe tették a tanyát és környékét, elszállíttatták a hulladékot, ő pedig beköltözött a lakókocsiba, amit a civilek szereztek neki. Ujját pedig nem amputálták, lábát orvos látta el.
A negyven tagszervezetet tömörítő Magyar Állatvédők Országos Szervezete levélben kérte a jegyző együttműködését és türelmét, amíg megszervezik, hogy Tóth Pál rendszeres segítséget kapjon az állatok ellátásához. Azonban hiába fellebbezett az idős ember, a Közigazgatási Hivatal helybenhagyta a jegyző határozatát. Így most már a kutyákkal együtt neki sem volt több reménye, hiszen öreg társaival együtt önmagát is elveszíti – mesélte a nyugdíjas orvos.
Tóth Pál szeptember elején éhségsztrájkba kezdett. A kilencedik napon hagyta abba, amikor a hozzá érkező levelekből hírét véve az akciónak meglátogatta a település jegyzője. Megállapodtak: ha abbahagyja az éhezést, a jegyző visszavonja korábbi határozatát, sőt arról is gondoskodik, hogy az idős ember segítséget kapjon. A gondnokság alá helyzés sem fenyegeti többé – tette hozzá a nyugdíjas doktor.
– Egyezségünk értelmében a kutyák maradhatnak, de a bajok gyökerét valójában nem az állatok jelentették – tájékoztatta lapunkat Balogh Edit, Cegléd jegyzője, aki megijedt, amikor tudomást szerzett Tóth Pál életkörülményeiről. Az idős emberekért az önkormányzat is felel – tette hozzá a jegyző. A hetvenegy éves ember, aki huszonkét kutyáról gondoskodik, sem orvosi ellátást, sem meleg ételt nem kapott hosszú ideje. Azóta Tóth Pál bejelentkezett Cegléden, és taj-kártyát is kapott, orvos ellenőrzi rendszeresen az állapotát. A tanyagondnok, aki egyben a Máltai Szeretetszolgálat munkatársa is, ezentúl naponta visz meleg ebédet neki, és felméri, hogy nincs-e szüksége segítségre – tette hozzá a jegyző.
Király Péter, a Rex Kutyaotthon Alapítvány alapítója megígérte, hogy gondoskodik havi négyszáz kiló tápról és a kutyák állat-egészségügyi ellenőrzéséről, rendszeresen megszervezi a hulladék elszállítását. Az idős ember egyik szomszédja pedig havonta rendet rak, és karbantartja a tanyát. A közelben működő Csillagszem állatvédő szervezet vállalta, hogy látogatják, és havonta huszonöt kiló tésztával segítik Tóth Pált, akinek támogatására a Máltai Szeretetszolgálat elkülönített bankszámlát nyitott.
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat