Az indítványt készítő Kolláth György alkotmányjogász ügyvédi titokra hivatkozva csak annyit árult el lapunknak, hogy az Alkotmánybíróság még nem jelzett viszsza, de feltehetőleg fél éven belül határozat is születhet az ügyben.
A hulladékgazdálkodási törvény szerint az önkormányzatoknak kell kiírnia pályázatot a hulladékszállításra, majd rendeletben szabályozzák, hogy a lakosság, illetve az ingatlantulajdonosok melyik társaság szolgáltatását kötelesek igénybe venni. Az említett társaság, információink szerint azt kifogásolhatja, hogy a jogszabály tavalyi módosítása alapján akkor nem kell pályázatot kiírni, ha az önkormányzat a szolgáltatást a saját maga által létrehozott, százszázalékos tulajdonában álló cégre bízza, amely bevételeinek legalább kilencven százaléka az önkormányzattól származik.
Különös helyzetben van a főváros, ahol még a kerületek sem választhatnak saját szolgáltatót, ha nincsenek megelégedve a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Rt. tevékenységével. Budapesten ugyanis az önkormányzati törvény a főpolgármesterre ruházza át a döntést a hulladékgazdálkodási kérdésekben, és Demszky Gábor a hulladékszállításra és -kezelésre kiírt pályázaton nyertes FKF Rt.-vel kötött szerződést a Fővárosi Közgyűlésben elfogadott rendelet alapján. A fővárosi kerületek ingatlantulajdonosai így kötelesek igénybe venni az FKF Rt. szolgáltatását.
A Köztisztasági Egyesülés igazgatója, Nagy György szerint nem jó, hogy egyes jogosítványok, például a szemétdíjak meghatározása az önkormányzatok kezébe került, mert így politikai kérdéssé vált, és nehezítheti egy működő rendszer kiépítését – véli a szakértő.
Erzsébetvárosi kísérlet. November közepétől hatvan erzsébetvárosi lakóépületben indul a házankénti szelektív hulladékgyűjtés – tájékoztatta lapunkat Hunvald György, a fővárosi VII. kerület polgármestere. A válogatott háztartási szemét elszállítását hónapokig tartó huzavonát követően – kísérleti jelleggel – a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Rt. vállalta. A tárolótartályok beszerzésére a kerületi önkormányzat tízmillió forintot költött, ebből hatmilliót várhatóan a környezetvédelmi tárca átutal majd a kerületnek, amely tavasszal nyert a szakminisztérium pályázatán. A kerületben már májusban elkezdték volna a szelektív hulladékgyűjtés leghatékonyabb formáját, de az FKF Rt. mindeddig ellenezte a kezdeményezést, pedig több vállalkozás is jelentkezett a szállításra. A monopolhelyzetben lévő cég korábban arra hivatkozott, hogy a közszolgáltatást más nem végezheti, ők pedig kivitelezhetetlennek tartják a háztól házig szállítást a szűk utcák, a forgalom akadályozása miatt. (Sz. Zs.)