Amerikai gáncs Gripen-ügyben

Az USA hátráltatja a Gripen-program kommunikációs beszerzését, miközben a korszerű magyarországi légvédelmi rendszer kiépítése is csúszik a NATO-lokátorokra épülő radarrendszer kialakításának és a közeli hatótávolságú légvédelmi rakéták beszerzésének elhalasztása miatt.

2005. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Konfliktus alakult ki az Egyesült Államok illetékesei és a magyar fél között, mert a Magyarországra érkező Gripen vadászgépek eredetileg betervezett Link–16 rendszerű, NATO-kompatibilis adatkommunikációját biztosító berendezését az amerikaiak nem ítélték megfelelőnek, és helyette egy másik típus beépítését szorgalmazzák. Hollósi Nándor, a honvédelmi miniszter tanácsadója a parlament honvédelmi bizottságának ülésén elmondta: mivel a Link–16-osnak a Pentagon a rendszergazdája, a Honvédelmi Minisztérium (HM) és az integrációt végző svéd szervek jobbnak látták az amerikai álláspont elfogadását. Az első öt gép jövő márciusi kecskeméti megérkezésekor viszont a berendezés még nem lesz azok fedélzetén, a beépítésre csak 2008-tól kerülhet sor. A gépeknek egyébként állandóan ötfokos hőmérsékletű hangárban kell majd állniuk. A Gripenek fegyverzetéről a tanácsadó közölte: az összesen 25,5 millió dollárért beszerzett AMRAAM rakéták első példányai jövőre érkeznek az országba.
Az ülésen fény derült arra is: a HM továbbra is a zengői radarépítést erőlteti, annak ellenére, hogy politikai államtitkára, Iváncsik Imre nemrég bejelentette, hogy a kormány lemondott erről a lehetőségről, és a szaktárcát kormányhatározat kötelezi alternatív megoldások kidolgozására. A testület elé kerülő minisztériumi előterjesztés ugyanis kizárólag csak azzal foglalkozik, hogy a HM által megrendelt tanulmányok alapján létezik olyan építészeti és szállítási megoldás (például kötélpályák alkalmazásával), amely lehetővé teszi a zengői radarállomás megépítését útépítés nélkül, kevesebb mint tíz fa kivágásával. A HM egyelőre nem kívánja jelentős mértékben fejleszteni a légvédelmet kis hatótávolságú rakéták beszerzésével sem. Erről olyan előterjesztést kívánnak benyújtani a parlamentnek, amely alapján a korszerű közeli hatótávolságú rakétakomplexumokból legközelebb csak a jelenleg hadrendben lévő elavultabb eszközök kivonásakor kelljen vásárolni.



Nincs állandó rakétakészültség. Magyarországon a készültségi erők rendszeréből a légvédelmi rakétás fegyvernem már 1995 nyarán kilépett. Azóta csak a radarok és a vadászrepülők vannak állandó készültségben, a rakétások csak minősített helyzetben települnek ki egy-egy objektum védelmére: így történt Paks környékén 2001. szeptember 11-ét követően, vagy tavaly októberben a „Bárányfelhő hadművelet”, azaz a baloldali vezetők balatonőszödi konferenciájának biztosítása alkalmával. (Z. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.