Devizaalapú hitelek: újból nő a kockázat

2005. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzeti fizetőeszközünk gyengülése kapcsán kifejezetten veszélyes lehet a magyar gazdaság számára az a sok devizaalapú hitel, amelyet akár a háztartások, akár a kis- és közepes vállalkozások vesznek, illetve vettek fel.
A lakosság teljes banki adósságából a devizaalapú adósság aránya a 2004. végi 12,6 százalékról 22,8 százalékra ugrott idén augusztus végére, és az összes tartozáson belül több mint kétszeresére, csaknem 18 százalékra nőtt a svájci frank alapú hitelek aránya – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján közzétett adatokból. Az MNB mellett működő monetáris tanács a pénzügyi stabilitás szempontjából veszélyforrásnak tekinti a svájci frankban és euróban mért eladósodást, a fedezetlen pénzügyi kölcsönök gyors növekedését. A helyzetről Auth Henrik alelnök a minap kifejtette: az elmúlt 12 hónapban mintegy 16 százalékos hitelnövekedés volt megfigyelhető. Külföldi forrásokból történik alapvetően a hitelek gyors növekedése, ám a külföldi forrásbevonás futamideje egyre hosszabb. Ami a vállalati szektort illeti, a külföldi hitelfelvétel gyorsabban nőtt, ez azonban kockázati szempontból a vállalati szférát illetően nem új, viszont a kis- és középvállalatok felé növekedett a bankrendszer kitettsége, ezen belül a deviza kitettsége. Nem is az euró, hanem a svájci frank alapú hitelek azok, amelyek gyorsabban nőttek. Az MNB egyébként úgy látja, hogy a lakosságnak az általa vállalt kockázatokról nincsen igazán információja, és ez tovább erősítheti a gazdasági egyensúlytalanságból fakadó kockázatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.