Drága bankhitelek

Noha történelmi mélypontra zuhant nemrégiben a jegybanki alapkamat, úgy tűnik, a bankhitelek ára beragadt azon a szinten, ahol korábban volt. A hitelkamatok nagyon lassan ereszkednek lefelé. A betétek kamatainál mérséklődés viszont már mostanában várható. A bankok közben folyamatos kamatnyereséget könyvelhetnek el.

2005. 10. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot a monetáris tanács szeptember 19-én. Bár ez a kamatszint történelmi mélypontnak számít hazánkban, a legtöbb magyarországi hitelintézet legfeljebb októbertől alkalmazkodik a csökkentett jegybanki alapkamathoz. Valószínűleg a bankok túlnyomó része csak a betétek kamatait csökkenti, a hitelek kamatszintjének lefelé „mozgatására” – szokás szerint – kevés az esély. A megfigyelt tendencia ugyanis az, hogy a bankok – miközben előszeretettel vágják ilyenkor a betétek kamatait –, hiteleik árát változatlanul hagyják, vagy a hitelkamat mértékét csak nagyon lassan csökkentik. Ezt erősíti az a jegybanki kimutatás is, miszerint az utóbbi két és fél évben a betétek átlagos kamata folyamatosan együtt mozgott a jegybanki alapkamattal, ám a bankhitelek magas szinten beragadtak.
Az elmúlt tizenkét hónapban öt százalékkal vitte lejjebb alapkamatát a Magyar Nemzeti Bank (MNB), miközben az említett idő alatt a lakossági hitelkamatok csak két-három százalékkal mérséklődtek, így a bankok kamatnyeresége (kamatmarzs) több mint két százalékkal emelkedett. A jegybank felmérése szerint hiába a folyamatos kamatcsökkentés, az állampolgároknak még mindig olcsóbb euróban eladósodnia, mint forintban. Még mindig komoly rés mutatható ki a nemzeti fizetőeszközünk és az euró kamatai között. A betéti és hitelkamatok közötti különbség az MNB statisztikája szerint folyamatosan növekszik: augusztusban 13,71 százalék volt a háztartásoknál, két százalékponttal magasabb, mint egy évvel ezelőtt. Ugyanez a kamatmarzs a vállalati piacon viszont 2,14 százalékra csökkent.
Szakértők vélekedése szerint a bankok közötti verseny mérsékelt volta elsősorban a magas hitelkamatok oka. A bankok közötti verseny hazánkban ahhoz nem anynyira éles, hogy leszorítsa a pénzügyi kölcsönök árát, hiszen a magyarországi pénzintézetek a kamatok csökkenése ellenére sem engednek a nyereségből. A jelenség oka még a magyar lakosság relatíve alacsony pénzügyi kultúrája is. A tájékozatlan ügyfelek ugyanis szinte bármilyen áron hajlandók felvenni a különböző hiteleket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.