Drogműhely Gyulán

Csaknem 35 milliárd forint értékű ecstasytablettát lehetne készíteni abból az alapanyagból, amit október elején foglaltak le a nyomozók egy gyulai családi házban. Az ügyben egy román és egy magyar állampolgárt előzetes letartóztatásba helyeztek.

2005. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legálisan, egyebek közt Bécsben beszerezhető szerekből állítottak elő ecstasytabletták gyártásához szükséges katalizátort, amit a tetten ért gyulai és román illetőségű gyanúsítottak Hollandiába és Belgiumba adtak el – mondta el tegnap Csintalan Pál, a Nemzeti Nyomozó Iroda kábítószer elleni alosztályvezetője. Hozzátette: a lefoglalt, mindössze kétliternyi anyag csaknem 10-35 millió darab, összesen mintegy 35 milliárd forint értékű ecstasy előállítására elegendő. Kétliteres kólásüvegben elfér a szer, így a határon könnyedén kicsempészhető – tette hozzá a százados.
Két év alatt több mint tíz alkalommal gyártottak az anyagból a Gyulán lévő családi házban lévő laboratóriumban, illetve az ottani harisnyagyárban bérelt irodában. A katalizátoranyagot holland társak segítségével értékesítették, feltehetőleg holland és belga, szintetikus kábítószert előállító laboratóriumokat működtető, szervezett bűnözői csoportoknak. A román férfit egy ideiglenes laborban érték tetten a rendőrök, ugyanis a családi ház pincéjéből egy időre átköltöztették a műhelyt a gyulai férfi szüleinek garázsába. A szerről a százados elmondta: gyorsítja a drogkészítés folyamatát, egy alkalommal kevés kell belőle és többször is felhasználható. Kábítószert egyébként nem foglaltak le a házkutatáskor, a katalizátoranyag pedig nem szerepel az úgynevezett drogtiltólistán. Azonban bizonyítékaik vannak arra, hogy a szerből drogot gyártottak, így ez mindenképpen megalapozza a gyanúsítottak büntetőjogi felelősségét – hangsúlyozta a százados. A gyanúsítottak előzetes letartóztatásban vannak, egyikük beismerő vallomást tett, társa azonban tagad. A rendőrségnek adata van még egy holland állampolgárságú férfiről is, aki segített a szer eladásában. A külföldi sorsáról a holland társszervek döntenek – jegyezte meg Csintalan Pál.
Petőfi Attila ezredes, a Nemzeti Nyomozó Iroda igazgatóhelyettese elmondta: legutóbb 1993-ban, Biatorbágyon leplezett le a rendőrség kábítószergyártó laboratóriumot. A tavaly ismertté vált, összesen 418 ezer bűncselekményből 6600 volt kábítószerrel összefüggő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.