Marihuánát mutatott ki a toxikológiai vizsgálat annak a fiatalembernek a vizeletében, aki szeptember 15-én halálos közlekedési balesetet okozott Érden. Az viszont csak később derül ki, hogy a tragédia idején K. Gábor kábítószer befolyása alatt volt-e. Mint megírtuk: a férfi elveszítette uralmát járműve fölött, és egy buszmegállóba hajtott. Egy 39 éves asszony a helyszínen életét vesztette, négyen súlyos, hárman könnyebb sérüléseket szenvedtek. Később kiderült, K. Gábor több mint 80 kilométeres óránkénti sebességgel száguldott, míg azon a szakaszon óránként 30 kilométer a megengedett. Jogosítványa nem volt, járművét pedig kivonták a forgalomból. A toxikológiai eredmény kézhezvétele után a rendőrség kábítószerrel való visszaélés miatt is eljárást indított a férfi ellen.
*
Az orvos és a műszaki szakértő véleménye ezután készül el – közölte lapunkkal Bényi Mónika, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. Hozzátette: kábítószerrel való visszaélés vétségénél két halálos közúti baleset gondatlan okozása miatt öt évig terjedő szabadságvesztéssel számolhat az elkövető.
Az eddigi eredményből még nem lehet túl sok következtetést levonni, hiszen több kritérium együttes vizsgálata kell ahhoz, hogy kiderüljön, valaki kábítószer hatása alatt okozott-e balesetet. Meghallgatják a szemtanúkat, a rendőröket, a mentősöket is arról, hogy az elkövető miként viselkedett a helyszínen – mondta lapunknak Zacher Gábor orvos-toxikológus. Hozzátette: a gyorsteszt hetvenkét óráig mutatja ki, ha valaki elszívott egy marihuánás cigarettát. Három-négy hét távlatából már csak érzékeny műszerek alkalmasak arra, hogy észleljék a szer maradványait. A kis mennyiség nem okoz érdemi változást a szervezetben. Ezért fontos, hogy mennyi idő telt el a baleset és a vizeletminta-vétel között. A marihuána hatóanyaga, a THC hatására az ember eufórikus állapotba kerül, másképpen látja és méri fel a környezetét. Egy marihuánás cigaretta elszívása után a vezetőnek megnő a reakcióideje, módosul a féktávolság és a látótávolság felmérésének képessége. Ha valaki heti rendszerességgel szív el egy-egy ilyen cigarettát, számolhat azzal, hogy a szer nem tud kiürülni, minden újabb adag növeli a szintet, és szervezete telítődhet az anyaggal.
A vezető képességeire hátrányosan ható szer befolyása alatti vezetés tényállása 1999-ben került a Btk.-ba – nyilatkozta lapunknak Jámbor István, az ORFK közlekedésrendészeti osztályának munkatársa. Évente nyolcvan-százszor derül ki, hogy a vezető kábítószer vagy gyógyszer hatása alatt ült a volánhoz – tette hozzá a szakember.
Vezércikk a 7. oldalon
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat