Menekül a tőke

2005. 10. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világgazdasági folyamatoknak tulajdonítható trendforduló hatására vagy valami magyar sajátosság miatt menekül a tőke a Budapesti Értéktőzsdéről? És mi várható a következő napokban, hetekben? Netán a valutaválság küszöbén állunk? Mielőtt azzal nyugtatnánk magunkat, hogy a sokszereplős történet egyszerre több szálon is fut, hiszen a nemzetközi piacok egyre inkább tartanak a kamatemeléstől, továbbá a kelet-közép-európai tőzsdék mindegyike gyengülni kezdett – akárcsak a nemzeti fizetőeszközök árfolyamai –, tartsuk fejben: nálunk nagyobb a zuhanás, mint a régió többi országában.
A látványos tőkekivonás egyik magyarázata amúgy nem túl bonyolult: szakértők szerint a különleges magyarországi helyzetet – a költségvetés tetemes hiányát, az euróbevezetés kormányfő általi lebegtetését, magyarán a közös nyugati pénz átvételének elhalasztását, no és a magyar államadósság finanszírozását – megunták a befektetők. Ezt egyébként korábban már számos nemzetközi szervezet megjósolta. Vagyis az államháztartás – Joaquín Almunia, a brüsszeli Európai Bizottság pénzügyi felelőse véleménye alapján – drámainak minősített helyzetétől megrettent a külföldi tőke. Hiszen az, hogy a baloldali kormány fennállása óta képtelen egyéves terminusra fenntartható költségvetést készíteni, nemcsak óriási blama, elbizonytalanítja a gazdasági élet szereplőit. Itthon és külföldön is. Ne kerteljünk: a magyar költségvetések eseti döntésekre épülnek, megszorító csomagokra és állami pénzek kiszervezésére. Lassan másról sem szól a büdzsé, mint pénztologatásokról és trükközésekről, valamint statisztikai mentő magyarázatokról.
Mindazonáltal a piacot nem nyugtatta meg a választási költségvetésre készülő kormányban leosztott szerepkör sem: miközben a kormányfő lebegteti az euró bevezetését, úgymond modernizációs-fejlesztési célok (sic!) miatt, addig a Pénzügyminisztérium egy régi-új konvergenciaprogramot harangoz be. Ilyen helyzetben nem tudni, meddig hajlandók finanszírozni a külföldiek a magas hiányt, illetve a forint árfolyama tartósan gyengül-e majd. Azt ugyanis ne feledjük, hogy az államháztartási hiányt kölcsönből, pontosabban állampapírból fedezik, a hitel pedig további adósságot vonz. Amenynyiben tehát hiány van, nő az adósságunk is. Ha pedig folytatódik a pesti börzén az eladási hullám, vagyis a korábban beérkezett külföldi tőke iránya teljesen megváltozik, úgy az árfolyamok további esésére lehet számítani. A nagyfokú pénz- és tőkepiaci elbizonytalanodás következménye lehet majd a valutaválság.
A Gyurcsány Ferenc részéről oly sokszor hangoztatott érv, hogy micsoda hatalmas reálgazdasági áldozatokkal járna, ha 2007–2008-ban hirtelen, nagy lépésekkel mérsékelnénk a deficitet, sajnos nem összehasonlítható a várható gazdasági sokkal. Hiszen egy drasztikus deficitcsökkentés „kifizetődőbb”, mint egy spekulációs támadás a nemzeti valuta ellen. Számoljunk utána, ha 300 forintba kerül majd egy euró, az mekkora veszteséget okoz az állampolgároknak! Azonmód elértéktelenednek a háztartások megtakarításai, általános drágulás lesz, és a devizában számolt hitelek jelentősen megugró törlesztőrészleteit sem a magánszemélyek, sem pedig a svájci frankban és euróban eladósodott vállalkozások nem bírják majd visszafizetni. Hogy a megint felpörgő inflációról már ne is szóljunk.
A 2010-es euróbevezetés elhalasztása, az államháztartás drámai helyzete, azaz a sodródó gazdaságpolitika következménye a tőkekivonás, a forintgyengülés. Ez volt az első komoly figyelmeztetés. Kérdés, lesz-e második.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.