Felére csökkentenék a Honvédelmi Minisztérium költségvetésében a lakástámogatásra és a lakásépítésre szánt összegek keretszámait, és több száz millió forinttal kevesebb jutna a Magyar Honvédség egészségügyi intézményeinek támogatására is a tavalyi évhez képest. Legalábbis ez derül ki a költségvetési törvény tervezetéből. Egyelőre nem tüntették fel a jövő évi honvédelmi büdzsé tervezetében a katonáknak ígért, ötszázalékos bérfejlesztésre szánt összegeket sem. Az idei védelmi költségvetés reálértékben ugyan nem csökkent a tavalyihoz képest, de a 2002-es kormánytervekhez viszonyítva lesújtó képet mutat, hiszen a mértéke alig több a nemzeti össztermék egy százalékánál. Mint ismert, a NATO-nak tett korábbi ígéreteink szerint a választási ciklus végére a honvédelemre szánt forrásoknak el kellett volna érniük a GDP két százalékát. Nem csoda, hogy a honvédelmi bizottság tegnapi ülésén az ellenzék nem tartotta általános vitára alkalmasnak a védelmi költségvetésről szóló javaslatot, így az csak a kormánypárti képviselők szavazataival kerülhet az Országgyűlés elé.
Bocskai István, a HM szóvivője lapunkkal közölte: az egészségügyi intézmények finanszírozása a reményeik szerint kiegészül a Honvédkórház befejezésére szánt költségekkel, a lakhatási és lakásépítési keretösszeghez pedig hozzáadhatják majd az ingatlaneladásokból származó bevételeket is. A kórház befejezésének idei forrásairól egyelőre annyit tudni, hogy tartalékot képeznek erre a célra. A jelenleg honvédségi lakásokra fordítható ingatlaneladásokból származó idei bevételek végösszege sem látható.
Fapál László, a HM közigazgatási államtitkára a honvédelmi bizottság ülésén kiemelte, hogy a lakástámogatásra szánt összegekbe bele kell számolni azt is, hogy a HM jövőre egymilliárd forintot szán albérleti támogatásra, az önerős lakásépítésekre pedig 500 millió forintot irányoztak elő. A katonáknak ígért ötszázalékos bérfejlesztésre 8,3 milliárd forintos fejezeti tartalék áll rendelkezésre, amelyet a bérmegállapodások lezárulásával használhatnak majd fel – tette hozzá az államtitkár.
Simicskó István (Fidesz) viszont azt hangsúlyozta, hogy az elmúlt tíz évben soha nem fordítottak ilyen keveset a honvédelemre. Juhász Ferenc az előző kormány idején azt szajkózta, hogy a NATO „fekete bárányaivá váltunk”, pedig abban az időszakban a GDP 1,8 százalékát fordíthattuk a honvédségre a mostani 1,17 százalékhoz képest – mutatott rá a képviselő. Simicskó lapunknak úgy fogalmazott: a jelenlegi kormánynak köszönhetően a NATO 26 tagországából a 25. helyre kerültünk, és a szövetség „potyautasaivá” váltunk.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?