Rendőri túlkapás az ünnepen

Elkobozták több résztvevőtől a kormány önkormányzati politikáját bíráló transzparensét szombaton a Parlament előtt, ahol az önkormányzatok napjának ünnepségét tartották. A rendőrök eljárása valószínűleg törvénytelen volt, amit egy közelmúltban született precedensértékű bírósági ítélet is alátámaszt.

2005. 10. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tüntetéssé változott az önkormányzatok napjának ünnepsége szombaton a Parlament előtt, ahol a résztvevők több tucat transzparenst emeltek a magasba, egyiken a „Több pénzt az embereknek, több pénzt az önkormányzatoknak” felirat állt, utalva a szocialisták egyik 2002-es kampányígéretére. A rendezvényen részt vett Szili Katalin házelnök, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Lamperth Mónika belügyminiszter és Toller László, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke. Gyurcsány Ferenc például arról beszélt, hogy az önkormányzati rendszer a központi államhatalom fontos, pótolhatatlan ellensúlya.
Néhány szónoklatot hangos füttyszó kísért, és a Hír Televízió beszámolója szerint a rendőrök több tüntetőt megfenyegettek: ha felemelik transzparensüket, annak következményei lesznek, sőt némelyikük tábláját el is kobozták. Ennek ellenére a házelnök és a kormányfő beszéde alatt rengeteg tábla emelkedett a magasba.
A rendezvény egyik résztvevője is arról számolt be lapunknak, hogy transzparensét civil ruhás rendőrök elvették, őt és barátnőjét igazoltatták, adataikat felírták és arról faggatóztak, ki küldte őket ide és miért. Kiemelte, nem tüntettek, csupán éltek az alkotmányban biztosított szabad véleménynyilvánítás jogával. Az asszony elmondta, azért ment el a rendezvényre, hogy tiltakozzon, amiért Lamperth Mónika ígérete ellenére sem térítették meg teljes mértékben az augusztusi árvízkárt Kaposvárnak.
A résztvevők beszámolója ellenére a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) sajtóügyeletén azt közölték, semmilyen rendőri intézkedés nem volt az ünnepségen, és a biztosítással kapcsolatban sem érkezett hozzájuk panasz.
Amennyiben a résztvevők beszámolója hiteles, akkor a civil ruhás rendőrök nem jártak el jogszerűen, és ezt egy precedensértékű bírósági ítélet is igazolja. Emlékezetes, 2004 áprilisában egy négytagú civil csoport a parlament karzatáról cetliket szórt a képviselők fejére, és transzparensen követelte: „Ki Irakból!” Szili Katalin rendőrt hívatott, a pacifista Ahimsa-csoport tagjait pedig később bíróság elé állították. A felmentő ítélet szerint viszont nem történt rendzavarás, a fiatalok csupán a véleménynyilvánítás alkotmányos jogával éltek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.