Várhatóan jövőre 106 milliárd forinttal gazdálkodhat a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM), és a fejezeti költségvetést tekintve ez 56 százalékkal haladja meg a 2005-ben rendelkezésre álló összeget. Az egyes tárcáknál 151 milliárd forintot fordítanak környezetvédelemre, így összességében 257 milliárd forint jut a költségvetésből erre a célra – közölte Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter azon a kormányszóvivői tájékoztatón, amelyet a propagandára leginkább alkalmas Metallochemia-telepen tartottak a múlt héten. A helyszín kiválasztásában ugyanis az is szerepet játszhatott, hogy egy több évtizedes, súlyos ólomszennyezést számolnak fel a környéken az M6-os út átvezetésével bevont több milliárd forintos állami pénzből.
A Fidesz szerint azonban a tárcavezető erősen csúsztat, amikor a bővülő környezetvédelmi forrásokról beszél. Turi-Kovács Béla, a parlament környezetvédelmi bizottságának fideszes elnöke a bejelentésre úgy reagált: a szaktárca költségvetésének folyamatos csökkentéséből arra lehet következtetni, hogy a KVM választások utáni megszüntetése van napirenden.
A képviselő lapunknak úgy fogalmazott: a tárcát feltehetőleg csak azért nem számolták fel eddig, mert akkor egy másikat kellene adni a szabad demokratáknak. Szerinte a miniszter által említett 106 milliárd forint az elnyerhető európai uniós támogatásokkal együtt lehet ennyi, ám a tárca jövő évre tervezett költségvetési támogatása csupán 59 milliárd forint.
Persányi bejelentései között kitért arra is, hogy az EU a 2000 és 2006 közötti időszakban 13 regionális hulladékgazdálkodási nagyprojekt befogadásával támogatja Magyarország hulladékgazdálkodási infrastruktúrájának fejlesztését. A miniszter tájékoztatása szerint a folyamatosan megvalósuló projektek több mint 3,5 millió polgár életminőségén javítanak, és 1200 települést ölelnek fel. Az uniós társfinanszírozású zöldberuházások teljes költsége 350 milliárd forint. A zöldtárca jövő évi költségvetésében a hazai önrész legalább 47 milliárd forint, de ez az igényeknek megfelelően bővíthető – tette hozzá a tárcavezető. Megemlítette azt is, hogy a gátak, védművek fenntartására jövőre 50 százalékkal több, összesen hárommilliárd forint jut, a Vásárhelyi-terv folytatásra az idénről várható maradvánnyal együtt több mint 10 milliárd forint lesz a jövő évi költségvetésben.
Turi-Kovács Béla szerint azonban a Vásárhelyi-tervet gyakorlatilag „leírják”. Mint elmondta: a terv továbbfejlesztésére 2004 és 2008 között 50 milliárd forintot tervezett a kormány, de tavaly csupán 2,3 milliárdot, az idén pedig négymilliárdot éppen meghaladó összeget szánt erre a célra, és a jövő évi terv is csak 5,7 milliárd forint.
A fideszes politikus szerint még ijesztőbb a helyzet az ivóvíz minőségének javítását célzó beruházásoknál. Elmondta: 2009 végéig 200 milliárdot kellene e célra költeni, ám a költségvetési tervezet szerint 2008 végéig négymilliárd forint áll rendelkezésre. Ez azt jelenti, hogy egy év alatt 196 milliárd forintot kell majd előteremteni a vízminőség javítására, ami egész egyszerűen képtelenség – jelentette ki a képviselő, aki megjegyezte: ezeket a hiányosságokat az EU könyörtelenül számon fogja kérni Magyarországon.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében