Kórházi osztályok tucatjain kezelnek ma rákos betegeket például kemoterápiával úgy, hogy hiányoznak a gyakorlott szakemberek és a technikai feltételek, ami akár a gyógyítható betegek halálához is vezethet. A szakszerű kezelés hiányában ugyanis sokszor nem a megfelelő időben kapják a gyógyszeres kezelést, vagy nem azt a kombinációt kapják, amelyre szükségük volna. Előfordul, hogy az elsődleges kezelés során hozzájutnak ugyan a megfelelő gyógyszer-kombinációhoz, ám azt fél év helyett mondjuk csak két-három hónapig adják nekik. Arra is akad példa, hogy nem ismerik fel időben náluk a szövődményeket.
A kemoterápia a daganatos betegek egyik alapvető kezelési módja, ilyenkor a páciensek hosszabb időn keresztül különböző gyógyszer-kombinációkat kapnak. A kezelés számos kellemetlen mellékhatással, például hajhullással, hányással járhat. Vannak intézmények, amelyekben csak azért végeznek kemoterápiás kezelést, mert az profitot hoz – ebben a szakemberek is egyetértenek.
December elsejétől egy egészségügyi miniszteri rendelet értelmében csak a kijelölt intézményekben finanszírozza a kemoterápiát az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Bartucz Attila, az OEP szóvivője elmondta: 48 intézményt jelöltek ki, szigorúan a szakmai kollégium javaslata alapján.
Számos intézményben tehát mától megszűnik a kemoterápia. Ilyen például a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház, ahol a sebészeti osztályon hosszú évekig kezeltek daganatos betegeket. A sebészetet vezető főorvos, Szendrényi Vilmos lapunknak elmondta: csak néhány napja, az egészségügyi közlöny megjelenésekor értesült arról, hogy a korábban sokszor emlegetett változás mától hatályos. Így a decemberre előjegyzett betegek egy részével várhatóan csak akkor tudják közölni, hogy másik intézménybe, esetleg másik településre kell menniük, amikor a korábban egyeztetett időpontra kezelésre mennek hozzájuk. Őket Székesfehérvárra, illetve a fővárosba irányítják majd. Azzal a törekvéssel, hogy csak megfelelő körülmények között végezzenek onkológiai ellátást, Szendrényi doktor is egyetért. Azt viszont sérelmezi, hogy pusztán adminisztratív döntés alapján jelölték ki az intézményeket, s a helyszínen senki nem ellenőrizte az ellátást. Szerinte sebészeti osztályukon ugyanazt a minőséget nyújtják, mint egyes „kijelölt” kórházakban. Úgy véli, a betegek egy része – főleg a falusi idősek – elkallódik majd.
Az Országos Onkológiai Intézetben természetesen a jövőben is végeznek ilyen kezelést. Kásler Miklós főigazgató úgy fogalmazott: a betegnek nem az az érdeke, hogy a szomszéd utcában kapja meg a kezelést, hanem az, hogy szakmailag jó helyen lássák el. Most arról van szó, hogy meghatározták azokat a feltételeket, amelyek nélkülözhetetlenek a megfelelő kezeléshez.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter közölte, nyomon követte az előkészítést, s úgy tudja, csak egy helyről jelezték – nem Dunaújvárosból –, hogy sérelmezik, amiért nem kerültek be a kiválasztott intézmények közé. Ez ügyben azonnal vizsgálatot indított. Hozzátette: a mostani rendeletmódosítás csak az első lépés, a végső cél az, hogy semmiféle onkológiai ellátást ne végezhessenek a kijelölt kórházakon kívül.
Gulyás Gergely: A 2025-ös már az új gazdaságpolitika költségvetése