Átirányított kemoterápiás kezelések

Mától számos kórházban megszűnik a daganatos betegek kemoterápiás kezelése. Egy jogszabály-módosítás szerint ugyanis ezt az ellátást már csak a kijelölt, elvileg megfelelő személyi és tárgyi feltételekkel rendelkező intézményekben finanszírozza az egészségbiztosító. A betegek egy része várhatóan csak akkor értesül majd a változásról, amikor az előjegyzett időpontban kezelésre megy, s ott közlik vele, hogy azt nem végzik el, s másik kórházba kell mennie.

2005. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kórházi osztályok tucatjain kezelnek ma rákos betegeket például kemoterápiával úgy, hogy hiányoznak a gyakorlott szakemberek és a technikai feltételek, ami akár a gyógyítható betegek halálához is vezethet. A szakszerű kezelés hiányában ugyanis sokszor nem a megfelelő időben kapják a gyógyszeres kezelést, vagy nem azt a kombinációt kapják, amelyre szükségük volna. Előfordul, hogy az elsődleges kezelés során hozzájutnak ugyan a megfelelő gyógyszer-kombinációhoz, ám azt fél év helyett mondjuk csak két-három hónapig adják nekik. Arra is akad példa, hogy nem ismerik fel időben náluk a szövődményeket.
A kemoterápia a daganatos betegek egyik alapvető kezelési módja, ilyenkor a páciensek hosszabb időn keresztül különböző gyógyszer-kombinációkat kapnak. A kezelés számos kellemetlen mellékhatással, például hajhullással, hányással járhat. Vannak intézmények, amelyekben csak azért végeznek kemoterápiás kezelést, mert az profitot hoz – ebben a szakemberek is egyetértenek.
December elsejétől egy egészségügyi miniszteri rendelet értelmében csak a kijelölt intézményekben finanszírozza a kemoterápiát az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Bartucz Attila, az OEP szóvivője elmondta: 48 intézményt jelöltek ki, szigorúan a szakmai kollégium javaslata alapján.
Számos intézményben tehát mától megszűnik a kemoterápia. Ilyen például a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház, ahol a sebészeti osztályon hosszú évekig kezeltek daganatos betegeket. A sebészetet vezető főorvos, Szendrényi Vilmos lapunknak elmondta: csak néhány napja, az egészségügyi közlöny megjelenésekor értesült arról, hogy a korábban sokszor emlegetett változás mától hatályos. Így a decemberre előjegyzett betegek egy részével várhatóan csak akkor tudják közölni, hogy másik intézménybe, esetleg másik településre kell menniük, amikor a korábban egyeztetett időpontra kezelésre mennek hozzájuk. Őket Székesfehérvárra, illetve a fővárosba irányítják majd. Azzal a törekvéssel, hogy csak megfelelő körülmények között végezzenek onkológiai ellátást, Szendrényi doktor is egyetért. Azt viszont sérelmezi, hogy pusztán adminisztratív döntés alapján jelölték ki az intézményeket, s a helyszínen senki nem ellenőrizte az ellátást. Szerinte sebészeti osztályukon ugyanazt a minőséget nyújtják, mint egyes „kijelölt” kórházakban. Úgy véli, a betegek egy része – főleg a falusi idősek – elkallódik majd.
Az Országos Onkológiai Intézetben természetesen a jövőben is végeznek ilyen kezelést. Kásler Miklós főigazgató úgy fogalmazott: a betegnek nem az az érdeke, hogy a szomszéd utcában kapja meg a kezelést, hanem az, hogy szakmailag jó helyen lássák el. Most arról van szó, hogy meghatározták azokat a feltételeket, amelyek nélkülözhetetlenek a megfelelő kezeléshez.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter közölte, nyomon követte az előkészítést, s úgy tudja, csak egy helyről jelezték – nem Dunaújvárosból –, hogy sérelmezik, amiért nem kerültek be a kiválasztott intézmények közé. Ez ügyben azonnal vizsgálatot indított. Hozzátette: a mostani rendeletmódosítás csak az első lépés, a végső cél az, hogy semmiféle onkológiai ellátást ne végezhessenek a kijelölt kórházakon kívül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.