Egyre kevesebb jut drogmegelőzésre

Puszta életben maradásukért küzdenek a hazai drogterápiával és -prevencióval foglalkozó szervezetek, miután az állami támogatás mértéke a tavalyi esztendőhöz képest a felére csökkent. A drogmegelőzéssel foglalkozó magyar és külföldi szakemberek tegnap nyílt levelet írtak a kormányfőnek, hogy felhívják a figyelmét az áldatlan állapotokra.

2005. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszonhat ország mintegy ötven, kábítószer-megelőzéssel foglalkozó szakembere írta alá azt a Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek címzett és tegnap postázott nyílt levelet, amelyben az úgynevezett ártalomcsökkentő programok lehetetlen jogi és anyagi helyzetének megoldását sürgetik.
A nyílt levél nemzetközi ajánlásokra (például az Európai Unió akciótervére), illetve az Orbán-kormány időszakában, 2000-ben létrehozott nemzeti drogstratégiára hivatkozva felhívja a kormányfő figyelmét az ártalomcsökkentő beavatkozások (steril fecskendők terjesztése, metadonos fenntartó terápia stb.) életmentő szerepére
a droghasználók körében terjedő fertőző betegségek megelőzésében és kezelésében. A szakemberek
rámutatnak, a hazai kábítószerezők körében is jelentős a hepatitis C elterjedtsége, a HIV/AIDS-járvány jelenleg alacsony szintje pedig „drasztikus gyorsasággal” változhat.
Eközben viszont a hazai ártalomcsökkentő programok a puszta fennmaradásukért küzdenek, például az ország legnagyobb metadonklinikája anyagi problémákra hivatkozva nyáron beszüntette az új páciensek felvételét, a főváros legnagyobb tűcsereprogramja pedig a maradványképzés miatt még a pályázati úton a kormányzat által neki ítélt pénzforrásokhoz sem jutott hozzá, így puszta léte is veszélybe került. (Emlékezetes, Gyurcsány Ferenc még ifjúsági miniszterként maga propagálta az ingyenes tűcsereprogramot.)
A levelet aláíró nemzetközi hírű orvosok, pszichológusok, szociológusok és jogászok arra kérik a miniszterelnököt, hogy lépjen fel személyesen az ártalomcsökkentés anyagi támogatásának előmozdítása, és a drogfogyasztók büntetőjogi üldözését megszüntető jogszabályok megalkotása érdekében.
Sárosi Péter, az aláírásgyűjtést kezdeményező Társaság a Szabadságjogokért nevű jogvédő szervezet drogpolitikai programvezetője lapunknak elmondta: miközben 2003-ban csaknem 1,7 milliárd, tavaly pedig 1,8 milliárd forintot pályázhattak meg drogterápiás és prevenciós szervezetek, addig az idén ez az összeg 996 millió forintra csökkent.
László Boglár kormányszóvivő közölte, tegnap délután megkapták az említett levelet, amelyre az ügy alapos tanulmányozása után válaszolnak majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.