Eörsi Mátyás esetei a közpénzekkel

2005. 11. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eörsi Mátyás SZDSZ-es politikus azt javasolta Orbán Viktornak a volt kormányfő családjának vagyongyarapodását vizsgáló bizottság szerdai ülésén, hogy „két héten belül el kellene tűnnie a politikából”. Eörsi indulatos kirohanásának és Orbánnal szembeni ellenérzésének hátterében feltehetőleg az SZDSZ-es képviselő által alapított Eörsi és Társa Ügyvédi Iroda állami megbízásainak leállítása állhat. Ugyanis az Orbán-kabinet 1998-tól a közpénzek elfolyásának megakadályozására tett első lépéseinek eredményeként az ügyvédi iroda is elesett addigi zsíros megbízásaitól. Eörsi és az egykori ÁVH-s vallatótiszt Bauer Miklós nevével fémjelzett ügyvédi iroda a Horn-kormány időszakában jól fizető megbízásokhoz jutott, miközben ő maga 1997 és 1998 között a Külügyminisztérium politikai államtitkáraként ténykedett.
Az iroda például 1997-ben szerződést kötött az ÁPV Rt.-vel a Rába Magyar Vagon- és Gépgyár magánosításával összefüggő jogászi feladatok elvégzésére, amiért havonta tíz munkaóráért 300 ezer forintot, e fölött pedig minden munkaóráért további 26 000 forintot számlázhatott. Hasonló konstrukcióban havi 360 000 forintért, illetve a tíz órán felüli munkavégzésért további
32 000 forintos órabérért dolgozhattak a Mafilm magánosításakor, felbukkantak a Hungalu Rt. cégeinek privatizációjakor (33 000 forintos órabér), illetve 130 000 forintot kaptak a Nemzetközi Privatizációs Befektetési és Tanácsadó Kft. alapító okiratának elkészítéséért. Eörsi azt állította: 1992-ben felfüggesztette ügyvédi tevékenységét, és nem volt tudomása a megbízásokról.
Emellett Eörsi Mátyás ingatlanvagyona nagyságrendekkel felülmúlja az Orbán családét. Tavalyi vagyonnyilatkozata alapján Eörsinek csak Budapesten négy, összességében több mint 800 négyzetméter alapterületű ingatlanja van, amelyeknek teljesen vagy fele részben tulajdonosa. Ezenkívül Felsőszölnökön kéthektáros birtokkal is rendelkezik, valamint ingatlanjai bérbeadásából évente 4,5 millió forintos bevételre tesz szert. Eörsi lapunknak azzal védekezett, hogy az 1987-ben alapított ügyvédi irodája az egyik „legjobban menő” volt, és fele részben az iroda ingatlanjaihoz jutott hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.