„Ott láthassák terem bál felső sárok gróf Andrássy Mánó ányuka, bálrá ápuká” – darálja a kemény hangú tót asszonyka a betléri kastély szobáiban kalauzolva a magyar csoportot; s csak azért nem fullad botrányba a látogatás, mert nem tudjuk eldönteni: sírjunk-e vagy nevessünk ezen a történelmi kabarén. Pedig Betlér bemutatása sem különb, mint bármely más volt felső-magyarországi váré vagy kastélyé: engedelmes nyájakban vonulnak a turisták a folyosókon az ammóniaszagú empire bútorok és a porcelánba gyúrt hajtóvadászatok között a többnyire szlovák kalauz sarkában loholva, s rövid időn belül olyan unalom meg idegesség fogja el a magyarokat, hogy sokan csak nagy lelki tusa után képesek újra efféle túrákra vállalkozni. Vagy mindörökre elmegy a kedvük.
A Rubicon-könyvek sorozatában megjelent Andrássy-album – amely a 2004. decemberi Rubicon-folyóirat alaposan kibővített változata – megkímél bennünket az efféle megpróbáltatásoktól: igen gazdag képanyagával, színes és gondos tanulmányaival történelmi bedekkerként szolgál mindazok számára, akik az egyik legnevesebb magyar főúri család világát, épített környezetét, várait, kastélyait, ízlését, sorstörténetét – ahogy mondani szokták, tündöklését és bukását – szeretnék megismerni.
Erőszakos, szenvedélyes, nyers természetű, borissza, kiváló képességű, nagy pusztító és teremtő kedvű figurák sorakoznak a székely eredetű Andrássyak arcképcsarnokában. A könyv az Erdélyből kiebrudalt, XVI. században élt Pétertől, Krasznahorka első Andrássy urától az örökké perlekedő kuruc és labanc ősökön, a „szép akasztotton”, gróf Andrássy Gyulán át egészen a „vörös grófnőig”, Katinkáig mutatja be annak az arisztokrata családnak a sorsát, amelynek története ezer szállal szövi át a magyar történelmet. Soós István, Thököly Gábor, Hermann Róbert, Pollmann Ferenc, Katus László, Tőkéczki László és Püski Levente színes értekezései mellett izgalmas olvasmány Basics Beatrix aprólékos vár- és kastélytúrája, amely szobáról szobára, gyűjteményről gyűjteményre vezet el bennünket az ősi betléri és krasznahorkai birodalom minden szegletébe.
Ám a Rubicon-kötet minden írása voltaképpen egyetlen dologról szól: az ízlések, az enteriőrök, az anekdoták, a hagyatékok mind a régi magyar arisztokrácia stílusáról árulkodnak. Jókai Mór mondta a már emlegetett Manó betléri kastélyában rendezett ünnepségen: „Az Andrássyak most is azok, akik hősöm [azaz Andrássy István, A lőcsei fehér asszony című regény szereplője] idejében voltak. Élettörténetükben még ami árnyék, az is ragyog: mikor lelépnek, még akkor is magasabbá lesznek: egyesítik magokban a honszerelmet és a trónhűséget, védik lefelé is, fölfelé is mindig azt, akinek igaza van; és hölgyeik most is azok az elmúlhatatlan szentei a népnek, aki ős anyjuk volt; akit a nép áldása tart bebalzsamozva.”
(Betlér és Krasznahorka – Az Andrássyak világa. Szerk.: Rácz Árpád. Fotó: Gottl Egon. Rubicon-könyvek, Budapest, 2005. Ára: 6920 forint)
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk