Csalás miatt rendelt el nyomozást a BRFK V. kerületi rendőrkapitánysága ismeretlen tettes ellen, a Belvedere Szalon múlt pénteki feljelentése nyomán – közölte lapunkkal a rendőrség sajtóügyeletese. Miként megírtuk, 3,8 millió forintos kikiáltási áron állította ki a Belvedere Szalon azt a Cigánylánynak címkézett, Ferenczy Károlynak tulajdonított festményt, amelyet áprilisban a belvárosi Nagyházi Galéria nyolcvanezer forintért sem tudott értékesíteni. Igaz, a kép tavaszszal még Áldor János László műveként jelent meg, a Térdét átkulcsoló leány címmel. Úgy tudjuk, hogy a sikertelen árverés után a festmény tulajdonosa elvitte a Nagyházi Galériából a művet. Később pedig már az Áldoréval megegyező helyen látható Ferenczy-szignóval és Hornyik Sándor, a Magyar Tudományos Akadémia Művészettörténeti Kutatóintézetének munkatársa szakvéleményével jelent meg a Belvedere Szalon kiállításán, illetve katalógusában. A turpisságra az RTL Klub egyik munkatársa figyelmeztette a művészettörténészt, aki ezután visszavonta véleményét.
Hornyik Sándor lapunknak elmondta: egy magánszemély megbízásából készítette el tanulmányát, de tévedett, amikor jóhiszeműen nem kételkedett a mű eredetiségében. Leszögezte: neki az a dolga, hogy a képet elhelyezze a festő életművében, és egyebek közt ez alapján készíti el tanulmányát. Becsapva érzi magát, hiszen szakmai jó hírnevét tették kockára – tette hozzá. Azért vonta vissza szakvéleményét, mert gyanúsan egyforma az interneten is közzétett, Áldor János László nevével jegyzett kép és az a festmény, amelyről a tanulmányát írta. Azonban erről korábban nem tudott. A kutató elmondta, hogy nincs tapasztalata a festményhamisítási eljárásokról, éppen ezért ritkán ad ki kereskedelmi forgalomba kerülő művekről szakvéleményt. A Cigánylánynak nevezett alkotás pedig nem szerepelt Ferenczy-katalógusokban, de beleillett a festő munkásságába – fűzte hozzá Hornyik Sándor.
A Belvedere Szalon a festményt visszavonta árveréséből, és a tulajdonosok feljelentést tettek a rendőrségen. Forró Tamás vasárnap bejelentette, hogy a gyanúba keveredett képet jelenleg öt szakértő vizsgálja, és nekik kell majd a festmény valódiságát megállapítaniuk. Az egykori riporter szerint galériájuk jóhiszeműen járt el, amikor 5,5 millió forintért és a szakvéleménnyel együtt megvásárolták a képet. A Népszabadság tegnapi számában gyűjtői körökre hivatkozva megemlítik, hogy a Belvedere műtárgy-beazonosító tevékenysége kérdéseket vet föl. Erről szerettük volna megkérdezni Forró Tamást, de a kereskedő csupán annyit mondott: „Soha nem voltak velem korrektek, miért pont most lennének azok?”
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben