Hamisítás miatt nyomoznak

Nyomozást indított az V. kerületi rendőrkapitányság a Belvedere Szalon egyik tulajdonosa, az egykori újságíró, Forró Tamás feljelentése nyomán, mert a műtárgykereskedő egyik, 3,8 millió forintra kikiáltott festménye hamisítási gyanúba került. A szakvéleményt megfogalmazó művészettörténész beismerte, hogy tévedett, de úgy érzi, becsapták.

2005. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csalás miatt rendelt el nyomozást a BRFK V. kerületi rendőrkapitánysága ismeretlen tettes ellen, a Belvedere Szalon múlt pénteki feljelentése nyomán – közölte lapunkkal a rendőrség sajtóügyeletese. Miként megírtuk, 3,8 millió forintos kikiáltási áron állította ki a Belvedere Szalon azt a Cigánylánynak címkézett, Ferenczy Károlynak tulajdonított festményt, amelyet áprilisban a belvárosi Nagyházi Galéria nyolcvanezer forintért sem tudott értékesíteni. Igaz, a kép tavaszszal még Áldor János László műveként jelent meg, a Térdét átkulcsoló leány címmel. Úgy tudjuk, hogy a sikertelen árverés után a festmény tulajdonosa elvitte a Nagyházi Galériából a művet. Később pedig már az Áldoréval megegyező helyen látható Ferenczy-szignóval és Hornyik Sándor, a Magyar Tudományos Akadémia Művészettörténeti Kutatóintézetének munkatársa szakvéleményével jelent meg a Belvedere Szalon kiállításán, illetve katalógusában. A turpisságra az RTL Klub egyik munkatársa figyelmeztette a művészettörténészt, aki ezután visszavonta véleményét.
Hornyik Sándor lapunknak elmondta: egy magánszemély megbízásából készítette el tanulmányát, de tévedett, amikor jóhiszeműen nem kételkedett a mű eredetiségében. Leszögezte: neki az a dolga, hogy a képet elhelyezze a festő életművében, és egyebek közt ez alapján készíti el tanulmányát. Becsapva érzi magát, hiszen szakmai jó hírnevét tették kockára – tette hozzá. Azért vonta vissza szakvéleményét, mert gyanúsan egyforma az interneten is közzétett, Áldor János László nevével jegyzett kép és az a festmény, amelyről a tanulmányát írta. Azonban erről korábban nem tudott. A kutató elmondta, hogy nincs tapasztalata a festményhamisítási eljárásokról, éppen ezért ritkán ad ki kereskedelmi forgalomba kerülő művekről szakvéleményt. A Cigánylánynak nevezett alkotás pedig nem szerepelt Ferenczy-katalógusokban, de beleillett a festő munkásságába – fűzte hozzá Hornyik Sándor.
A Belvedere Szalon a festményt visszavonta árveréséből, és a tulajdonosok feljelentést tettek a rendőrségen. Forró Tamás vasárnap bejelentette, hogy a gyanúba keveredett képet jelenleg öt szakértő vizsgálja, és nekik kell majd a festmény valódiságát megállapítaniuk. Az egykori riporter szerint galériájuk jóhiszeműen járt el, amikor 5,5 millió forintért és a szakvéleménnyel együtt megvásárolták a képet. A Népszabadság tegnapi számában gyűjtői körökre hivatkozva megemlítik, hogy a Belvedere műtárgy-beazonosító tevékenysége kérdéseket vet föl. Erről szerettük volna megkérdezni Forró Tamást, de a kereskedő csupán annyit mondott: „Soha nem voltak velem korrektek, miért pont most lennének azok?”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.